View Single Post
  #1058  
Vechi 03.07.2011, 16:39:00
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit

"Sfanta Scriptura numai atunci are autoritate, cand e interpretata dupa credinta Bisericii. Cei care o interpreteaza dupa capul lor, si fara sa aiba pregatirea necesara, si fara sa se verifice prin Sfintii Parinti, prin Sinoadele ecumenice si prin intreaga Traditie a Bisericii, sunt dintre cei care "pururea invata si niciodata nu pot sa ajunga la cunostinta adevarului" (Iisus Timotei 3, 7), pentru ca invata de la cine nu trebuie, de la cei care nici ei nu stiu, de la cine stie ce exaltati, fie rataciti, fie vicleni.

Unii dintre cei inselati par ravnitori, fiind oameni de buna-credinta, dar sunt prinsi in mrejele amagirilor. Acestia "chiar de se lupta nu se incununeaza, pentru ca nu se lupta dupa lege" (Iisus Tim. 2, 5). Nici nu se mantuiesc.

Imi dau seama cat de grava si plina de raspundere e aceasta afirmatie, dar nu e a mea. E a Sfantului Pavel. Unii dintre ei, sarmanii, se amagesc cu ravna pe care o pun in observarea regulilor gruparii care i-a ademenit, dar la ce le ajuta, cand Sfantul Pavel spune ca o astfel de ravna "fara pricepere" (Romani 10. 2), nu are nici un ecou la Dumnezeu?"
IPS Antonie Plamadeala

Ereticii cu bazaconiile lor, plini de intelepciune ne vorbesc despre calugari..Stiti voi cine este Parintele Arsenie Boca, Parintele Ilie Cleopa..?
Cei care v-au invatat bazaconiile s-au bucurat ca au mai gasit un ratacit.
Mergeti pana la Manastirea Sihastria si invatatii pe cei de acolo, or fi si ei in mare ratacire..
Vorbiti sa va aflati in treaba, lispsiti de logica..de esenta. Sunt parinti batrani la sfintele noastre manastiri, spuneti-le ca stiti mai multe decat ei.
Te tine vrasmasul legat, ti-ar fi de mare folos de ai ajunge intr-un sfant lacas.
Bunul Dumnezeu sa te lumineze..