View Single Post
  #264  
Vechi 30.04.2015, 15:37:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citind mesajele lui fallen am ajuns la concluzia (din nou si din nou) cat de mult lipseste educatia intru familie a tinerilor.
Unii au model in familie: vad cum fac parintii sa se organizeze ca sa aibe timp pentru toate, cum fac treaba in casa, cum se ocupa de copii, cum isi fac o cultura generala (biblioteca, tatru, opera, concerte, muzee), concedii etc.

Tinerii isi incep viata de familie si isi pun probleme ca fallen si ca altii: cum o sa fac eu in casa, cum sa ma ocup de copil cand o sa am si serviciu si etc., cum sa ma port cu sotul si alte cele.

Eu una sunt bucuroasa pe de o parte ca am vazut la parintii multe lucruri pe care acum le aplic si eu. Mai ales organizarea.
Mamam mea avea programul facut pe zile, avea timp si de mine si de casa si de serviciu. Sigur nu era usor.

Problema este ca inainte era si posibil lucrul asta. Se lucrau 8 ore si atat.
Azi este mai haotic, ore de lucru mai multe, deplasari, program de lucru mai ciudat. Si desi exista sambata libera (care ianinte nu era), totusi nu este timp pentru multe.
Eu nu stiu cum faceau ai nostri care nu aveau roboti de bucatarie, masii automate spalat rufe si vase, masini, celulare si alte cele.
Totusi isi faceau treaba si aveau timp pentru toate.

Revin la edcuatie:
Inainte vreme fetele cel putin nu erau pregatite pentru familie.
Spre deosebire de fallen eu nu stiam ce inseamna casnicia, cum este barbatul, cum trebuie sa ma port cu el, ce cerinte are si etc.
Nimeni nu ne spunea nimic. Era interzis sa stim ceva despre sex, sau despre anatomie, despre copii etc.

Mai apucam sa invatam gospodarie (inclusiv la scoala invatau fetele lucru manual, gatit etc.).

Nu stiam nimic nici medical, nici de la preot, nici nimic.
Si pe atunci nu existau PC, internet ca sa intrebi. Nu exista celular sa ai contact mereu cu ai tai.

Azi tinerii stiu multe lucruri, dar nu stiu altele.

Au gresit si ai nostrii pe vremea aceea, gresesc si alte generatii mai noi.

Trebuie invatati tinerii si pregatiti pentru casatorie.
Ca ea nu inseamna numai sex si nunta. Ci mai ales viata si greutati.

Si parintii si medicii si scoala si preotii. Toti trebuie sa le vorbeasca tinerilor despre familie, despre cuplu, despre copii, despre gospodarie, despre organizarea timpului si a banilor si etc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote