View Single Post
  #269  
Vechi 11.06.2015, 18:05:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pai tocmai asta e ca nu prea se vad... ( pt ca cm probabil nu prea exista)
Nu m-as certa cu nimeni daac nu mi-ar cere lucruri imposibile si ilogice, sau mult prea anevoioase, istovitoare ( sa te scarpini cu stanga in dreapta) cand se putea face totul mai simplu sau cnd pur si simpku nunar trebui sa fie treaba mea sa repar greselile altora ( in timpul in care ar trebui sa ma odihnesc sau sa fac altceva mai productiv). De fapt nici nu ma cert fatis, sunt doar revoltata si ii urasc tacit in sinea mea...
De facut le faci sau nu?
De fapt este irelevant, daca le faci sau nu, poti sa le faci sau nu, si fara sa urasti.
Poti fi revoltat(a) dar ura e cu totul altceva.
Poti ca in loc sa urasti persoana respectiva, sa te rogi pentru ea.

Citat:
Daca as reusi sa ii fac pe plac mereu, nu m-ar mai teroriza nimeni...dar atata timp cat un lucru care te face pe tine fericit si pe altul nefericit, pe care esti dator sa il alegi, fericirea ta sau a celuilalt?
Depinde. Daca il iubesti pe celalat, atunci a lui este mai importanta.
Daca e doar un schimb convenabil, se pare ca n--ai ales bine cu cine sa-l faci.

Citat:
Sa zice, ca gandesti pe termen lung: un parinte vrea sa invete copilul ascultator, sa mearga la biserica, sa invete, sa manance, sa se spele, sa faca ordine, etc.
Celalalt il lasa sa faca numai ce vrea el, sa se joace, sa stea la desene, la calculator, etc. Automat copilul il va iubi mai mult pe al doilea, insa primuk e cel care de fapt ii vrea binele pe termen lung, logic.
Ba uite ca nu.
Pentru ca primul (daca stie sa-si materializeze intentiile bune) ii va da mai multa atentie decat al doilea si atentia este cea care conteaza mai mult.

Citat:
Si apoi ce va zice copilul cand va creste intr-un mediu ostil si contradictoriu? Ca l-am obligat sa fie cuminte, sa se impartaseasca, sa nu minta, sa nu fie rau si bataus, sa nu vb urat, sa invete, sa asculte, etc, in timp ce noi am fost toata viata niste pacatosi care am facut numai rele...nu stiu cum pot sa-l invat sa fie " bun" atata timp cat noi suntem rai,
Corect, degeaba incerci sa-l inveti bine, daca esti un exemplu prost.
Il inveti sa nu fure si tu furi, il inveti sa nu minta si il minti, sa nu se certe si tu te certi, sa nu urasca si tu urasti, etc.

Citat:
si chiar daca as putea l-as face doar sa sufere, nu are logica...ar fi poate mai simplu sa il invatam sa fie cel putin la fel de rau ca noi, desi nu cred ca vreun om normal la cap isi poate dori asa ceva...
Nu trebuie sa depui eforturi in directia asta, pur si simplu trebuie sa lasi lucrurile sa decurga de la sine.


Citat:
pt ca pe oricare il intrebi majoritatea vor motiva ca au ajuns sa fie rai pt ca au avut greutati si viata i-a obligat sa fie asa, dar dc ar fi avut toate conditiile, ar fi putut sa fie buni.....( de parca ar avea cineva vreodata asa ceva...)
Scuze, scuze...un om rau nu devine niciodata cu adevarat rau pana nu incepe sa se prevaleze si de responsabilitatea pentru faptele lui.

La fel si indreptarea, primul pas este asumarea responsabilitatii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote