Subiect: Scurt pe doi
View Single Post
  #229  
Vechi 13.08.2018, 19:57:46
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Degeba e vocea tunatoare, daca urechea care trebuie sa auda e surda.

Imi aduc aminte de J. F.Kenedy cum spunea ceva de genul: "Nu iti pune problema ce face tara ptr tine, intreaba-te ce poti face tu ptr tara!"
Mi se pare ca e mult mai usor sa ne ducem la nu stiu ce manifestatii sa protestam impotriva oricui ,dar sa avem ureche surda cand trebuie sa ne schimbam noi. Oameni care arunca pet-uri si plasticuri oriunde in natura si cand le faci observati, se plang si chiar riposteaza.

Oameni care atunci cand sunt in Germania sunt disciplinati si respecta tara si oamenii de acolo si cand ajung aici , dau casetofonul la maxim, sa auda toti vecinii la maxim chiar daca ei nu vor. Uita ca acolo nu ar face asa. Uita ca ar trebui sa aduca obiceiurile de acolo aici. Sa sfintim locul aici, sa facem ce am face in Germania si aici. Sa respectii si atunci sa impui respect prin rabdare si fel de a fii.
Pana atunci ,...cand vom vedea schimbari,...chiar si tunatoare aceasta predica, o pot denumii cum am spus €"Cuvantul intai catre pereti!"
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 13.08.2018 at 20:28:50.
Reply With Quote