View Single Post
  #38  
Vechi 20.06.2012, 01:15:14
cristines cristines is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2012
Mesaje: 14
Implicit IIsus, Calea, Adevarul si Viata

Dați tîrcoale și alergați cu irmos pentru ocrotitorul care ne ține.
Dreapta sus Sfînta și strălucitoarea poruncă(scrisoare).
1. Mulțimea a însoțit toiagul(a călătorit) să vadă minunea ce ne-a dat-o nouă Zabelio. Am dat ghilul lui(Zabelio) și este pus la o argea. Grupuri de armată au sosit în cîntece religioase să se roage la el. Locuitorii vestitelor sate au venit aplecați(triști) să se închine lui. Cetatea a dat tuturor celor adunați stofă neagră de mătase pentru că îngerul zace(este mort). Boero Biseto și-a pus încălțările și a mers împreună cu locuitorii Sarmisetuzei și armata să se căiască. Veșnic sfînta și nemuritoarea ciocîrlie a lui Dapisiu a fost lăsată să se înalțe în cele mai înalte zări(la ceruri). Pentru sfîntul geților, preotul judecător Orolieo a strîns adunarea și apoi au cîntat sfinte cîntece religioase.
2. Zoraseo, preotul judecător al geților l-a dus pe Ili fără vlagă(viață) în cetatea plină de durere. Priviți geților cum s-a dus, a suferit rău, s-a curățat și s-a înălțat la ceruri pentru dreapta și sfînta judecată. Să-l jelim pe sfîntul get iar în cetate, oalele pentru băutură să fie cu zoi. Pentru sfîntul get, Gormio a cîntat doine după rînduială. Noe care l-a adus pe sfîntul get a fost lovit de un zbucium nebun. Bunul Dumnezeu s-a îndurat și l-a luat pe sfîntul get în cetatea credinței. Boriso a plecat spre cetatea Pananeo pentru a spune despre sfîntul get. Goe, du-te la arătoasa cetate a sarmatilor spre sfîntul get. Să se ducă la carpi, la credinciosul Sarta pentru a se afla despre sfîntul get. Pari să se ducă la cetata sarmaților să știe desea Ermi pentru a vesti pe sfîntul Mîntuitor al geților. Eu i-am adus aminte acestui om încăpăținat Goe, să spună despre sfîntul Mîntuitor al geților. Goe a plecat repede către cetatea Gomieo să vestească despre sfîntul Mîntuitor al geților. Paloe a alergat la cetatea Segetio să vestească despre sfîntul geților, Mîntuitorul în credința crucii.
Reply With Quote