View Single Post
  #11  
Vechi 02.09.2009, 14:10:18
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flyaway9112002 Vezi mesajul
Buna tuturor,

As avea mare nevoie de un sfat.Sunt cu prietenul meu de 1 an impreuna si mi-a propus sa ne mutam impreuna.Eu am vrut sa stiu de ce vreau doar "casatorie de proba".El mi-a zis ca mai are nevoie timp, ca nu se simte pregatit,ca ce vreau eu?sa mergem acu' in momentul asta sau maine?ca fac presiuni si asa mai departe.Intr-un an,doi insa , imi cere doar timp si se uita cu ochii lui mari si albastri la mine.Problema mea e ca il iubesc tare mult si el ma iubeste,dar nu vede lucrurile asa ca mine;crede in Dumnezeu DAR considera ca multe dintre canoanele bisericii sunt invechite.Eu nu pot sa-i schimb parerea, stiu doar ca il iubesc si nu vreau sa-l pierd.Dar mi-e frica ca voi accepta sa ma mut cu el si casatoria nu se va ma intampla.A mai fost cineva in situatia asta?Ce sa fac? Vine impreuna cu mine la Biserica duminica,dar imi tot zice ca nu o face decat pentru ca vede ce fericita sunt cand vine cu mine.Un sfat,o vorba orice m-ar ajuta.Ma simt rupta in doua!


Va multumesc si Doamne Ajuta !

Am invatat ca schimbarea "unui baiat nu exista", am invatat ca viata in pacat nu duce la fericire, am invatat ca alta e familia in care Dumnezeu este in mijlocul familiei, intre sot si sotie.
Nu te muta cu el, pt ca o sa vina obisnuinta, plictiseala, apoi poate o sa vrea pe alta.
Vorbeste cu un preot sa vezi ce zice.
Oricum nu stiu care e deosebirea dintre "a trai in pacat cu el" si a "te muta cu el si a trai in pacat in continuare", cred ca e la fel de mare pacatul.
Oricum nu pacatui cu el, in ziua de azi baietii sunt foarte "doritori", in sensul ca vor sa incerce totul, adica cat mai multe fete, desi au prietene stabile, care au fost doar cu ei, doar ale lor, totusi ei dupa un timp isi dau seama ca se plictisesc de ele, ca vor altele, le inseala, si ele au de suferit.
Dar sa credem ca exista si baieti buni, pt fiecare Dumnezeu are un plan, toate ne sunt date cu un scop.
Orice lucru isi are vremea lui!

Last edited by ella87ella; 02.09.2009 at 14:20:40.
Reply With Quote