View Single Post
  #12  
Vechi 11.01.2012, 14:24:35
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Vin pentru a intari parerea publicului larg, daca mai e nevoie. Mie nu imi place ajutorul oferit de ceilalti. Nu prea pot sa explic de ce, am crescut invatand sa ma descurc singura singurica, iar cand altii se uita si la mine si spun "pari a avea nevoie de ajutor" o iau ca pe o insulta, ca si cum mi'as expune slabiciunile in fata lumii, mai mult sau mai putin voluntar/constient. Cand am cu adevarat nevoie de ajutor nu ezit si il cer acelor persoane care imi sunt foarte apropiate si care sunt in numar mic. Dar sa se bage cineva in "zona mea de confort" si sa ma tot impunga in coaste cu ajutorul lui e foarte deranjant.
mie-mi sună mai deranjant a-ți fi refuzat ajutorul, ca și când e o insultă, decât a-ți fi oferit ajutorul pe care nu-l necesiți, deși n-ar trebui...

Trebuie să căutăm la inimă în primul rând. Dacă nu ai nevoie de ajutor, și totuși cineva se oferă să ți-l dea, atunci mi se pare de bun simț să refuzi politicos, dacă ții cu tot dinandinsul să fii independent. Nu zic să te gândești care ar fi motivele pentru care aceea persoană vrea să-ți sară în ajutor, dar măcar răspunde-i cu respect. Răspunde cu căldură. Răspunde cu dragoste. Hristos spune să ne iubim vrăjmașii, atunci noi cum să ne permitem să privim cu răutate un om ce ne vrea binele? Păi ne permitem pentru că suntem liberi. Om fi noi liberi, dar nu e chiar așa. Ori nu-i cumva vorba de cunoștiința noastră mai veche...mândria bat-o vina. Nu ea ne-o orbi, de fapt? Căci dacă un om, prost, îmgâmfat, și prea plin de sine, așa cum barda judecății noastre aspre ni-l cioplește, îți oferă totuși o mână, și tu îl scuipi între ochi, simțindu-ți lezată libertatea și zona de comfort... atunci nu mai e vorba de iubire de aproape, drăguților.

Deranjant e că nu avem pic de smerenie...

Iertare! nu vă supărați pe mine! sunt mai mândru și îmgâmfat decât voi toți la un loc, fără să-mi dau silința prea tare. Dar eu, păcătosul, cred cu tărie că nu-i bine să ne simțim deranjați de un ajutor, fie că avem sau nu avem nevoie de el. Trebuie să ne gândim din ambele puncte de vedere. Și din al celuia care nu are nevoie de ajutor, dar și al celuia care-l oferă fără să fie nevoie. Eu am expus aici o opinie referitoare la cazul în care ne este oferit acest pseudo-ajutor, și la modul în care ar trebui să-l privim pe cel ce oferă..
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)

Last edited by CarareaImparatiei; 11.01.2012 at 14:33:22.
Reply With Quote