View Single Post
  #13  
Vechi 11.01.2012, 14:33:58
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CarareaImparatiei Vezi mesajul
mie-mi sună mai deranjant a-ți fi refuzat ajutorul, ca și când e o insultă, decât a-ți fi oferit ajutorul pe care nu-l necesiți, deși n-ar trebui...

Trebuie să căutăm la inimă în primul rând. Dacă nu ai nevoie de ajutor, și totuși cineva se oferă să ți-l dea, atunci mi se pare de bun simț să refuzi politicos, dacă ții cu tot dinandinsul să fii independent. Nu zic să te gândești care ar fi motivele pentru care aceea persoană vrea să-ți sară în ajutor, dar măcar răspunde-i cu respect. Răspunde cu căldură. Răspunde cu dragoste. Hristos spune să ne iubim vrăjmașii, atunci noi cum să ne permitem să privim cu răutate un om ce ne vrea binele? Păi ne permitem pentru că suntem liberi. Om fi noi liberi, dar nu e chiar așa. Ori nu-i cumva vorba de cunoștiința noastră mai veche...mândria bat-o vina. Nu ea ne-o orbi, de fapt? Căci dacă un om, prost, îmgâmfat, și prea plin de sine, așa cum barda judecății noastre aspre ni-l cioplește, îți oferă totuși o mână, și tu îl scuipi între ochi, simțindu-ți lezată libertatea și zona de comfort... atunci nu mai e vorba de iubire de aproape, drăguților.

Deranjant e că nu avem pic de smerenie...
Nu cred ca am spus undeva ca i'as respinge cu brutalitate sau lipsa de politete pe cei care vor sa ma ajute. Ceea ce am spus in mesajul anterior sunt sentimentele mele vis-a-vis de problema, nu reflecta reactia mea fata de cei ce incearca sa faca bine semenilor. Si nu e vorba nici de libertate, in mod special. Nu simt ca daca cineva imi ofera o mana imi lezeaza libertatea in vreun fel. Dar daca sunt libera, am dreptul si sa aleg sa refuz, nu? Poate pentru ca ma descurc singura si nu consider ca am nevoie de ajutor. Sau poate pentru ca asa imi place mie si asa ma simt eu bine, sa imi rezolv singura ce am de rezolvat, atata timp cat pot [daca vei citi cu atentie, vei observa ca am spus ca nu ezit sa cer ajutorul cuiva, cand am nevoie cu adevarat de el].
Dar mai sunt persoane ca initiatorul acestui topic, care isi pun intrebarea "daca omul a spus ca nu are nevoie de ajutor, ar trebui totusi sa ma bag in problemele lui si sa i le rezolv?". Ca sa ce? Ca sa il foloseasca pe cel in cauza ca instrument de mantuire, fara voia lui? Haha! O portita ar fi cazul in care persoana pe care vrei sa o ajuti iti e foarte apropiata si stii tu sigur ca refuza ajutorul numai din rusine si atunci il ajuti oricum si ii faci un bine. Dar sa te joci de'a bunul samarinean cand ceilalti nu sunt dispusi e o incalcare a unor limite in ceea ce priveste spatiul personal.
Reply With Quote