View Single Post
  #19  
Vechi 11.01.2012, 17:24:38
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citind parerea fiecaruia, am realizat ca multe mai avem inca de invatat. Pe de o parte, gestul de a plati masa acelui om pe jumatate orb, care tocmai se inapoiase dintr-o croaziera, sau gestul de a da un banut unui om care avea un picior amputat, nu i-a facut pe nici unul dintre ei sa se simta ofensat. Dar daca cineva simte nesiguranta in ochii nostri si vrea, fara ipocrizie, sa ne ofere ajutorul, sarim ca si arsi. Oare nu cumva e vorba de un exces de mandrie?
Am fost de multe ori in situatia de a spune "Mai bine taceam." Parintele Arsenie Boca spunea uneori: "Nu-l certa pe pacatos, cand il vezi pacatuind, ca s-ar putea sa te sminteasca si pe tine. Roaga-te, numai, pentru el si veti primi folos amandoi de la Dumnezeu." Cu ani in urma imi amintesc cum unul dintre amicii mei cam injura cum ii venea la gura, iar cand mi s-a parut momentul potrivit, l-am intrebat politicos, de ce o face si daca sfintii sau Dumnezeu l-au suparat intr-atat incat sa merite injuriile lui?... Ce a iesit a fost foarte trist, fiindca s-a dezlantuit in toata rautatea de care putea da dovada...
Dar, in general, intalnesc oameni care "cred in felul lor". Ei stiu ca au o relatie "frumoasa" cu Dumnezeu, chiar daca nu merg la biserica, nu se spovedesc, chiar daca si-au intrerupt relatiile cu parintii sau fratii, chiar daca nu pierd ocazia sa spuna despre cutare sau cutare ca sunt vrednici de focul iadului, ei cred... in felul lor. Iar daca indraznesti sa le spui cu blandete cam ce s-ar cuveni sa mai faca, se zbarlesc precum un arici. Pai cum adica? Sa nu mai fumeze chiar deloc? Dar macar atata bucurie sa-si mai poata permite... Sa tina post? Ce-o mai fi si cu postul asta? Postul este pentru cei de la manastire care vor sa devina sfinti. Noua, celor de rand, nu ne cere Dumnezeu asa ceva decat daca vrem noi... Si-apoi, lasa ca stim noi ce fac cei care tin post... pe o parte tin si pe alta fura... Pai de-aia tin, ca sa-i ierte Dumnezeu... Cat despre preoti... tocmai datorita lor, ca nu stiu decat sa ceara bani toata ziua, de-aia ne piere cheful sa mergem la biserica...
Ei, ce poti sa faci cand ai astfel de prieteni sau amici? Ce poti sa le spui? O simpla abordare discreta te poate eticheta ca "pocait", "habotnic", "dus cu capu'". Adevarat: "Dragoste cu de-a sila, nu se poate."
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote