View Single Post
  #201  
Vechi 06.07.2012, 11:50:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Dar dumneavoastră nu v-ați referit la ubicuitatea de DEX, ci la cea teologică, care, ca proprietate a lui Dumnezeu, nu înseamnă că poate să fie în mai multe locuri în același timp, ci înseamnă că este în toate locurile în același timp.

Nu mai încercați să vă ascundeți după definiții de DEX, că dacă vom căuta definiția din DEX a termenului "sobornicesc" veți avea surpriza să vedeți că intensiunea nu este tocmai aceeași cu a termenului "katholikon" din Crezul de la Niceea....
Eu nu ma ascund dupa ceva, eu v-am explicat de la inceput dar nu ati inteles. Apoi v-am dat si definitia din dex., ca sa vedeti ca nu doar eu spun asta.
O sa va explic in alt mod, ca sa intelegeti. Prezenta simultana in mai mult de un singur loc e o proprietate. Dupa modul de manifestare, atunci cand e vorba de a fi in doua locuri se numeste bilocatie (de la "bi"), in mai multe locuri multilocatie. E aceeasi proprietate, nu o alta. In paranormal exista descrieri si de prezenta multipla, deci multilocatie. Cel ce are propprietatea de a fi in doua locuri poate fi si in trei locuri, evident, e aceeasi calitate. Sau in mai multe locuri, aceastea multe putand merge pana la limita, oricat de multe. Asadar bilocatia e un caz particular a prezentei in mai multe locuri si a prezentei peste tot.
Dar daca va e mai la indemana, ca sa nu mai continuam discutia pe aceasta tema care e fara importanta in privinta subiectului ce il discutam, o sa spunem ca doar divinitatea are capacitatea de a fi prezenta in doua sau mai multe locuri. Dar in link-ul dat de dvs. vorbea si despre asta si legatura cu omniprezenta lui Dumnezeu. Nu mai avea rost sa discutam acest lucru.
Ca sa nu ramanem doar la explicarea teoretica, din punct de vedere practic aceasta capacitate nu e prezenta niciunde in Sfanta scriptura sau Sfanta Traditia in afara de divinitate. Chiar si explicatiile catolice nu pretind ca ar exista undeva, singurul argument e ca apare si la Hristos.
Daca o sa cautam pe net o sa vedem ca toate descrierile bilocatiei includ ca exempe doar minunile catolice si cele ale yoginilor, spiritistilor, etc.
Citez: "Cazuri de bilocație găsim și în relatările despre procese intentate vrăjitoarelor, în sec. al XVII-lea. Matthew Hopkins se referă la acest fenomen, în cartea “The Discovery of Witches”.
Nu doar sfinții (catolici) au reușit să practice bilocația. Apollonius din Tyana, un filozof neopitagorean și totodată un profet al primului secol creștin, a înfăptuit și el o serie de minuni, printre care și acela de a se afla concomitent în locuri diferite. Unii pun acest dar pe seama cunoștinelor dobândite în Babilon și India, printre brahmani, unde a petrecut o bună bucată de timp. Apollonius a dus un trai auster, mergea desculț, se hrănea exclusiv vegetarian, practica abstinența sexuală și predica iubirea aproapelui, împărțindu-le săracilor tot ce avea.
De asemenea, unii yoghini indieni au reușit experiențe similare."
Reply With Quote