View Single Post
  #202  
Vechi 06.07.2012, 12:08:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Este cu totul nepotrivit, asadar, sa atasam vietii din Biserica eticheta de fundamentalism.
Repet asadar si concluzionez: folosirea termenului de fundamentalism este cu totul nepotrivita cand vorbim despre viata crestina, mai exact despre Ortodoxie, care este viata in Duh si in Adevar.
Corect, exact asta spuneam si eu in mesajul meu daca ai observat. Fundamentalismul este un termen preluat de la protestanti, care nu are nicio legatura cu ortodoxia, ci cu diversele invataturi ale cultelor lor. Termenul a ajuns la noi prin ecumenism (tot protestantism), pentru ca ecumenismul propovaduieste un nou crestinism, reinnoit dupa inavatura protestanta, si se opune conservatorismului propovaduit de protestantii fundamentalisti. Fara sa isi dea seama unii ortodocsi l-au preluat folosindu-l si la ortodoxie, cand de fapt ortodoxia este conservatoare in dogme, nu le agiorneaza cum vrea curentul ecumenist. Si astfel s-a ajuns ca cei ce sustin invatatura bisericii sa fie numiti fundamentalisti, pentru ca nu adopta noua credinta modernista, cu noi invataturi. Eu doar la asta m-am referit si la sensul cuvantului fundamentalism=conservatorism in dogme.
Pe de alta parte cuvantul "fundamentalism" are si o alta intelegere, negativa, de extremism. Si am spus ca in ortodoxie termenul pentru exagerare este "zelotism".
Reply With Quote