View Single Post
  #205  
Vechi 07.07.2012, 12:37:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Iar eu, și nu doar eu, ci și colegi ortodocși v-au explicat că a face dezbatere teologică pe baza definițiilor din DEX este cel puțin infantil. După cum v-am arătat, spre exemplu, definiția din DEX a termenului "sobornicesc" nu are nici în clin nici în mânecă cu intensiunea termenului așa cum este ea subânțeleasă în utilizarea sa liturgică în cadrul BOR. Pe cale de consecință, dacă insistăm că termenul înseamnă ceea ce ice DEX-ul că înseamnă, BOR nu face parte acea Biserică despre care vorbește Crezul. Sper ca acest exemplu să vă lecuiască de a mai face apel la DEX atunci când vă lipsesc cunoștințele.
Deja am înțeles că vorbiți, în mod evident, în afara domeniului dumneavoastră de competență și amestecați de-a valma noțiuni care vă depășesc.
Prezența fizică într-un anumit loc nu este o proprietate, adică nu face parte din sfera intensională a termenului, ci o stare relațională, de raportare la niște coordonate spațio-temporale.
Bilocația, multilocația etc. nu sunt proprietăți, ci fenomene.
Eu v-am mai spus, discutia cu dvs. este unica, nu am mai intalnit pana acum un fenomen asemanator, parca as purta o discutie cu cineva care nu e pamantean. Intotdeauna discutia e haotica, nu intelegeti lucruri normale pe care le poate intelege orice om, dar le spuneti ca si cand dvs. le intelegeti si celalalt nu. De exemplu eu scriu ca luna e rotunda, dvs. ma apostrofati ca de ce nu spun ca Bucurestiul e capitala Romaniei, adica intrebari fara sens. Sau nu intelegeti logica frazei si cuvintele din faraza. De obicei un om scrie ce se pricepe, dvs. probabil din mandrie (e ceva destul de raspandit) credeti ca va procepeti si al lucruri pe care nu le cunoasteti si ii mai si criticati pe cei care stiu.
Am mai observat si la alte persoane, iau ca aliat si pe cineva care a spus la fel, de parca adevarul depinde de numar. daca sunt 5 martori ai lui Yehova si discuta cu un ortodox e la ei adevarul.
Desi v-am explica faptul ca eu v-am adus dex-ul in completare, pentru ca nu intelegeati. Eugen nu a mai continuat sa sustina acelasi lucru, banuiesc ca a inteles de prima data explicatia, ca orice om. Va dau defintia din dex pentru ca dvs. nu intelegeti cuvintele in romaneste, nu e prima data cand purtam degeaba discutii din aceasta cauza.
Va mai explic odata, bilocatia e un caz particular al omniprezentei, care inseamna prezenta simultana peste tot. Bilocatia este prezenta simultana in doua locuri, iar multilocatia este prezenta simultana in mai multe locuri. Nu observati ca seaman cuvintele, daca expresia in totalitate nu o intelegeti? Desi v-am explicat si despre asta, imi scrieti la sfarsit ceva de fenomene, tocmai asta va spusesem. Uitati, iar trebuie sa va dau defintia din Dex, din acelasi motiv, nu intelegeti cuvantul: FENOMÉN, fenomene, s. n. 1. Manifestare exterioară a esenței unui lucru, unui proces etc., care este accesibilă, perceptibilă în mod nemijlocit.
Exact asta am scris si eu, si apoi imi spuneti ca am spus altceva: "Prezenta simultana in mai mult de un singur loc e o proprietate. Dupa modul de manifestare, atunci cand e vorba de a fi in doua locuri se numeste bilocatie." Acum urma sa disucutam vreo zece pagini despre acest lucru daca nu dadeam definitia din Dex. Nici asa nu sunt sigur ca ati inteles.

Revin la subiect, prezenta peste tot nici nu e posibila in fenomenele paranormale, de fapt bilocatia si multilocatia sunt doar iluzii. Cum se realizeaza din interpretarea crestina: in cazul bilocatiei este un inger cazut care se manifesta in cea de-a doua locatie, iar in cazul multilocatiei (de observat ca apare la spirtisiti, religii pagane, unde e o colaborare mai intensa cu ingerii cazuti) e vorba de mai multi ingeri cazuti care iau infatisarea persoanei in cauza.
In descrierea fenomenului vedem in articole ca nu e vorba de proiectia astrala, pentru ca aceasta nu poate relationa cu mediul inconjurator. Si vedem la sfintii catolice ca in timpul bilocatiei ei par in stare de transa in trupul originar, chiar se spune ca atunci cand l-au atins parea rigid. Transa se stie din paranormal ce inseamna. Nu le-am explicat pentru dvs., ci pantru cine vrea sa inteleaga, inclusiv Eugen.l
Reply With Quote