Subiect: inaintea mortii!
View Single Post
  #11  
Vechi 28.09.2006, 17:13:30
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Dar mai am o nelamurire...ce se intampla dupa tine cu cei care nu sunt crestin ortodocsi si care respecta religia in care s-au nascut?...si nu uita ca sunt foarte multi....ei nu se mantuiesc?au vreao vina ca s-au nascut in alta religie?
Iti raspund eu la intrebarea asta dar prin niste citate din minte. Parintele Cleopa spune ca, crestinii vor fi judeacati dupa Evanghelie, evreii dupa Legea Veche iar paganii dupa legea constiintei ( ce le spune constiinta sa faca ) si dupa legea nu-stiu-cum-se-numeste ( omul vazand creatia nu se poate sa nu realizeze ca exista un creator al Universului cum au fost Isaac Newton sau Kepler ).
Parintele Teofil Roman spune acelasi lucru dar spune ca vor fi judecati dupa cele doua legi doar cei care n-au auzit de Hristos. Si in continuare se intreaba parintele ce va fi cu paganii care aud de Hristos si se convertesc prin eretici.

Inca ceva nu trebuie vazuta Judecata de Apoi ca o judecata ci in mod simbolic. Insusi Hristos a spus ca judecata lumii se face acum. Dupa moartea va fi doar o constatare cum de exemplu stii daca un om este mort sau viu.
Reply With Quote