Subiect: inaintea mortii!
View Single Post
  #17  
Vechi 15.10.2006, 22:45:45
Maria-Elena Maria-Elena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2006
Mesaje: 6
Implicit

Cu speranta ca nu va plictisesc va voi povesti o intamplare care sper ca va intari ideea ca moartea este doar un prag spre altceva.
Pe vremea aceea eram in practica (scoala postliceala sanitara anul II)la unul din spitalele din oras la medicala. Intr-o zi pe la 11 dimineata se interneaza o tanara femeie, cam 25 de ani, care prezenta febra, dureri intense de cap, stare de agitatie si ce era mai ciudat ca la palpare (apasare)pe sani ii ramanea godeu(gropite)ceea ce indica faptul ca laptele era infectat (era lauza, alapta).Toate aceste simptome, fiind atat de diverse, era greu de stablit diagnosticul pe loc. Cert era ca urma sa se produca o septicemie in timp scurt sau poate ceva mai rau.Dupa ce tot alaiul de medici a parasit salonul continua sa se vaite de dureri graznice de cap si ma chiama la ea rugandu-ma sa o masez usor pe frunte. In tot acest timp am reusit sa-i spun "Tatal nostru" de doua ori si pana sa termin si a treia oara rugaciunea ma goneste destul de rastit si chiar m-a facut sa ma simt prost in fata celorlalte paciente.Dar indepartandu-ma am continuat rugaciunea.A fost singura mea legatura cu acea femeie. Nici nu stiu cun o chema.Ajunsa acasa, mananc, ma culc si o visez ca vine la mine zambind, vesela, bucuroasa, nu mai avea nimic, mergea pe piciorele ei.Eu stiind in ce stare era o intreb "Ce-i cu tine, te-ai facut bine, nu mai ai nimic? Nici la sani nu mai ai nimic?"
Si ea mi-a raspuns ca nu mai are nimic,e bine. Radea! Avea pe ea doar o panza alba pe care a lasat-o sa cada ca sa-mi arate ca nu mai are nimic la sani. Si m-am trezit cu acel sentiment al ei de bucurie. Era cam 4 jumatate dupa-amiaza.
A doua zi dimineata cand intru in salon ea nu mai era acolo. Intreband pacientele din salon despre ea mi-au spus ca dupa ce am plecat eu au mutat-o la terapie intensiva suspectand-o de meningita si ca au auzit ca dupa-amiaza pe la 4 a si murit.
Poate ca unii dintre voi veti spune ca nu e cine stie ce dar pe mine m-a ingrozit gandul ca a venit la mine sa-mi spuna ca e bine.De ce la mine ca nici macar nu o cunosteam.
Reply With Quote