View Single Post
  #80  
Vechi 13.02.2010, 19:40:06
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Am sa incerc sa iti expun ceea ce stiu si ce cred de asemenea, insa nu depinde de mine daca va fi si relevant ceea ce am de spus...dar incerc!

Nu mi se pare deloc ca Hristos ar putea fi prezentat sau perceput ca fiind " protestant". Dumnezeu a pregatit lumea constant pentru venirea Lui pe pamant, si nu pentru a anula ceva, ci tocmai...pentru a implini. Ca si protestant a fost perceput doar de cei care nu au putut intelege mesajul lui Dumnezeu si in consecinta nici rolul Intruparii Mantuitorului...sau au inteles asa cum au putut ei si isi doreau de fapt.

Cred ca e de prisos sa afirmam ca aceasta ar fi imaginea Mantuitorului, cand cele spuse de El au adus la crestinism pe loc atat evrei cat si romani, dar acestia fiind acei oameni cu sufletele vii si neumbrite de patimi si deci ajutati de Dumnezeu...deci eu cred ca e fara doar si poate o perceptie eronata a celor care atat or fi inteles, ca va fi un rege, adica un razboinic conducator-eliberator...si le va evidentia "superioritatea" in fata tuturor popoarelor!

Cat despre Cuvantul lui Dumnezeu cred ca a fost doar cristalizat sub inspiratia Duhului Sfant, dar in comuniune si unitate de Credinta doar pentru cei care inca nu ajunsesera la starea duhovniceasca care sa ii faca apti pentru a-L putea intelege, si pentru a dezamorsa in acelasi timp tendintele eretice cu care Biserica Crestina se lovea constant inca din primele secte crestine...dar toate acestea numai in comuniune, si nicidecum singular...asa cum s-a intamplat absolut in cazul tuturor fondatorilor sectari. Pentru mine acest ultim aspect este unul extrem de graitor...pentru ca vad acelasi pattern in toti liderii religiosi sectari, fara deosebire...si de aceea consider ca nici unul nu vine cu nimic nou-pozitiv, ci doar nou-ratacit... din mandrie si protest, si care va conduce mereu si mereu...la alte si alte proteste, secte, interpretari, contestari si tot asa!
Mulțumesc pentru eseu, dar tot n-ai răspuns la întrebarea mea. Care de altfel era opțională, dacă deranjează, ori nu ai un răspuns convingător pot renunța la ea.
O seară plăcută!
Reply With Quote