View Single Post
  #39  
Vechi 26.05.2015, 23:53:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Nu stiti decat sa aruncati cu pietre domnule AlinB...altceva mai stiti?

Cat despre judecarea aproapelui, mai intai va rog sa treceti peste toate postarile dvs si sa va vedeti barna din ochi inainte de a incerca scoaterea paiului din ochiul celuilalt

Multumesc pentru participarea la acest thread dar nu sincera sa fiu nu reusiti sa ajutati prea mult.
Toate bune
Nu reclam nici o virtute, asta e diferenta.

Si parafrazand vorba "om sunt si nimic din ceea ce e omenesc nu imi este strain" pot zice ca pe buna dreptate ca ne-virtuos ma pot pronunta in privinta ne-virtutii altora, si e tare nesuferita si daunatoare mai ales cand e camuflata sub multa parere de sine deci uneori poate fi un act de caritate sa dai cu ea jos, pentru ca omul sa se vada asa cum este de fapt.

Si eticheta de ortodox am pus-o in urma numeroselor cereri in acest sens, a unora care se poticneau la fiecare pas de lipsa ei si din cauza asta nu puteau citi mai nimic din ce scriam :)
Nu cred ca i-a ajutat prea mult, dar am zis sa incerc.

Incearca sa gasesti totusi raspunsul la intrebarile alea 2 si ai sa-ti gasesti si linistea.
Altfel ai sa bajbai pana mori dupa barbatul-substitut-de-dumnezeu care sa se ridice la inaltimea virtutilor tale imaginare.

Stiu, ai facut un drum lung pana aici, poate ai dreptul sa te bucuri de asta, dar vezi ca si bucuria asta poate fi nu foarte departe de pacatele de-a dreapta care sunt echivalentul mortal al unei totale stagnari duhovnicesti si asta se simte chiar daca nu-ti dai seama care e de fapt cauza.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.05.2015 at 00:01:05.
Reply With Quote