View Single Post
  #55  
Vechi 09.02.2018, 17:24:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Știu asta; ideea era însă ca atunci când nu ai alternativa ( nu ai ce manca sau ești prea bolnav și nu mai poti) nici nu prea mai ai ce jertfi în special la acest capitol ( probabil nici la altele ca dacă nici nu mai ai ce manca sau ești așa bolnav ca nici nu mai poți, ești cam "vai de tine")
S-a mai discutat de asemeni problema celor care oricum sunt vegetarieni, au renunțat la carne și produse animale, ca ce sacrificiu mai fac ei...ba chiar li s-a și propus mai în gluma mai în serios sa fie obligați ( sa se sacrifice) ca în post sa mănânce ceea ce nu le place ...extrapoland am putea zice ca și cei care sunt anorexici și nu le place mâncarea sa se silească sa mănânce de dragul lui Hristos...
Dar aCum deja intram în probleme serioase, respectiv "sacrificarea virtutii" de dragul sau de teama de a nu deveni motiv de mândrie, slava desarta, părere de sine. ..
N-am crezut ca poti derapa in halul asta cu argumentele "intelepciunii".
Bucura-te (ca si eu ma bucur) ca nu esti politist "credincios", ca ai fi in stare, pentru Hriostos, in zilele de post... sa jefuiesti. Mai in gluma, mai in serios, daca asta era ideea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote