View Single Post
  #1  
Vechi 24.09.2013, 15:12:06
Alex Daniel1 Alex Daniel1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2013
Mesaje: 9
Implicit Noul Testament editie mini, distribuita gratuit de Gideons

Exista o societate care din ce am citit pare crestin-evanghelica, deci probabil o denominatiune crestina sau poate chiar secta. Ei impart Biblii, de obicei editii mici, care ar incapea intr-un buzunar, gratuit, in camere de hoteluri, oamenilor saraci, cu diferite ocazii si asa mai departe. Intamplator, am primit si eu o editie a Noului Testament, de la un coleg in timpul facultatii, tot fara bani.
Cumva in mine e un semn de intrebare, daca e cumva un material sectar, si nu ar trebui sa o tin in casa, si cu atat mai putin sa o citesc. Totusi, de fiecare data cand o deschid, are la inceput cateva pagini care enumera capitole sau paragrafe din Cartile Noului Testament, in functie de starile de spirit (daca esti abatut, daca esti multumit, daca esti ingrijorat, daca esti plecat de acasa; de ex, pt cand esti in lipsuri, recomanda 2 Corinteni 1:3-4.
Intr-adevar, ei scriu numele Domnului cu un singur I, in schimb alte greseli intentionate de traducere, cu priceperea si atentia mea putina, nu am vazut pana acum (de ex, sa vorbeasca despre "batrani" sau "prezbiteri" in loc de preoți).
Ar trebui sa o duc si sa o las la biserica de aici? Sa o pastrez si citesc din ea in continuare? Exista o versiune asemanatoare, editata de BOR oare, cu trimitere la diferite pasaje pentru starile de suflet ale omului? As cumpara-o cu draga inima
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Reply With Quote