View Single Post
  #6  
Vechi 23.03.2014, 15:48:11
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Hai sa fim obiectivi totusi. Asa si niste descreierati care iti ziceau ortodocsi s-au batut in Biserica Sf Mormant si nu mai spunea nimeni ca asa ceva este specific ortodoxismului. Nu apar catolicismul, dar asta nu este o practica uzuala. Tanti se plictisea la manastire sau unde era ea si pentru ca o chinuia talentul a zis sa iasa cu el la inaintare.
Dăunăzi, un preot ortodox, s-a bătut ( mai bine zis, a încasat-o ) cu niște femei, chiar în mijlocul Bisericii în care slujea, din pricină că nu-și căutase cu înțelepciunea unui învățător de Lege, cîteva cuvinte cu care să le facă observație.
Unui amic de-al meu, deși a gătat Biserica ce-i fusese rînduită, cu toate cele necesare Slujirii, nu i se înmînează Antimisul, și tot e amînat de muuuulte luni. Și..etc...
O cunoștință de-a mea, fostă ucenică de-a pr Arsenie Papacioc, marele duhovnic iscusit, a dat bir cu fugiții, în lume, după ani mulți de trăire în același habitat cu Bătrînul Înțelept. Exemplele pot continua!
Cînd o să înțelegem că: " Nimic nu este ETERN, în afară de SCHIMBARE", o s-o înțelegem și pe "sora Cristina", care, trebuie să fim verticali, și să recunoaștem că, a meritat "toată osteneala"!...Și poate că "sora Crisina" nu era măicuță, ci doar..rasoforă! Poate că încă nu depusese jurămîntul monahal! Să ne ascundem, așadar, pietrele de prin buzunare! Să ne bucurăm pentru harul divin din vocea ei! Eu sînt gata să fac metanie, dimpreună cu ea, și nu una, ci sute, dacă va ieși învingătoare!
Reply With Quote