View Single Post
  #60  
Vechi 23.07.2021, 20:15:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Se incadreaza chipul psihologic al lui Iisus in descrierile vechiului testament?
In VT mesia este portretizat ca o persoana carismatica, implicata in aceasta realitate, un conducator atat politic cat si militar ce se lupta pentru imparatia sa ce apartine acestei lumi, acestei realitati.
Mai precis unde sunt citatele care-l portretizează așa pe Mesia, eu văd alte citate care sunt date ca prevestire a lui Hristos: tot capitolul Isaia 53:

Isaia 53
3. Disprețuit era și cel din urmă dintre oameni; om al durerilor și cunoscător al suferinței, unul înaintea căruia să-ți acoperi fața; disprețuit și nebăgat în seamă.

Pe cruce imaginea Lui era cumplită.

4. Dar El a luat asupră-Și durerile noastre și cu suferințele noastre S-a împovărat. Și noi Îl socoteam pedepsit, bătut și chinuit de Dumnezeu,
5. Dar El fusese străpuns pentru păcatele noastre și zdrobit pentru fărădelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră și prin rănile Lui noi toți ne-am vindecat.
6. Toți umblam rătăciți ca niște oi, fiecare pe calea noastră, și Domnul a făcut să cadă asupra Lui fărădelegile noastre ale tuturor.
7. Chinuit a fost, dar S-a supus și nu și-a deschis gura Sa; ca un miel spre junghiere s-a adus și ca o oaie fără de glas înaintea celor ce o tund, așa nu Și-a deschis gura Sa.
8. Întru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat și neamul Lui cine îl va spune? Că s-a luat de pe pământ viața Lui! Pentru fărădelegile poporului Meu a fost adus spre moarte.
9. Mormântul Lui a fost pus lângă cei fără de lege și cu cei făcători de rele, după moartea Lui, cu toate că nu săvârșise nici o nedreptate și nici înșelăciune nu fusese în gura Lui.
10. Dar a fost voia Domnului să-L zdrobească prin suferință. Și fiindcă Și-a dat viața ca jertfă pentru păcat, va vedea pe urmașii Săi, își va lungi viața și lucrul Domnului în mâna Lui va propăși.

Isaia 7:14
Iată, Fecioara va lua în pântece și va naște fiu și vor chema numele lui Emanuel.

Miheia 5:1
Și tu, Betleeme Efrata, deși ești mic între miile lui Iuda, din tine va ieși Stăpânitor peste Israel, iar obârșia Lui este dintru început, din zilele veșniciei.

Zaharia
9.9 Bucură-te foarte, fiica Sionului, veselește-te, fiica Ierusalimului, căci iată Împăratul tău vine la tine drept și biruitor; smerit și călare pe asin, pe mânzul asinei.

Psalmi 21
17. Că m-au înconjurat câini mulți, adunarea celor vicleni m-a împresurat.
18. Străpuns-au mâinile mele și picioarele mele.
19. Numărat-au toate oasele mele, iar ei priveau și se uitau la mine.
20. Împărțit-au hainele mele loruși și pentru cămașa mea au aruncat sorți.


Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Foarte convenabil de altfel pentru Biserica ce preia fraiele puterii in timp ce mesia dispare de pe suprafata pamantului inaltandu-se catre cer, neinteresandu-l aceasta existenta.
Dacă mesia era un simplu om, atunci după existența lui biologică de câțiva zeci de ani, nu prelua tot Biserica (arhiereii și sinedriul) frâiele, cât ar fi trăit un simplu om ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote