View Single Post
  #3  
Vechi 02.01.2009, 20:40:02
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Despre Iad (3)

[COLOR=#333333]Fiindcă îndată ce își aduce aminte de gheena el se ferește de păcat și începe a lucra fapta bună, se mărturisește, pune început bun, își face canonul și își îndreaptă viața sa. Este ca acela de care se spune în Biblie: "Că nu mai este fapta ta ca ieri și ca alaltăieri; poate să fie omul până azi un drac și mâine se face înger luminat". Numai să-și aducă aminte de iad și de gheena; că dacă uită iadul ajunge în iad, iar dacă nu uită iadul nu ajunge acolo.[/COLOR]
[COLOR=#333333]Iată, am să vă spun despre gheena și despre veșnicia iadului printr-o minune care se găsește scrisă într-o carte veche.[/COLOR]
[COLOR=#333333]În Sfântul Munte al Atonului trăia un călugăr cu numele Andrei. Și acesta ducea o viață sfântă, în feciorie, asceză, post, rugăciune și priveghere; în meditații sfinte și în cugetarea Sfintelor Scripturi. Dar s-a îmbolnăvit când era aproape de treizeci de ani și a zăcut unsprezece ani și nu mai murea.[/COLOR]
[COLOR=#333333]Atunci, după dreptate, acest călugăr cu numele Andrei și-a pus întrebarea: "De ce sufăr eu?" Pentru că nu se știa cu păcate așa de grele, ca să sufere pe pământ atât de groaznică boală. Și a început săracul, ca tot omul care nu mai poate răbda, să se roage așa la Dumnezeu:[/COLOR]
[COLOR=#333333]"Doamne, cer de la Tine un singur lucru și anume: sau să mor sau să mă fac sănătos, că nu mai pot răbda! Mi-au rămas numai oasele și pielea!"[/COLOR]
[COLOR=#333333]Rugându-se el așa, într-una din nopți, a strălucit o lumină uimitoare în chilia lui. El s-a temut să nu fie de la draci, căci și diavolul se face în chipul lui Hristos, în chip de înger, în chip de sfînt ce strălucește ca soarele și poate să te înșele.[/COLOR]
[COLOR=#333333]Este ceea ce spune Sfântul Apostol Pavel: Nu-i de mirare că însuși satana se preface în chip de înger de lumină și slujitor al dreptății. Adică, dracii se prefac în chip de slujitori ai dreptății.[/COLOR]
[COLOR=#333333]Deci s-a temut călugărul și a început să facă cruce. Și îndată a văzut că intră pe ușa lui un tânăr foarte frumos la chip, foarte luminat, cu un toiag de aur în mână, cu o cunună de aur pe cap și o cruce de aur pe frunte și i-a zis:[/COLOR]
[COLOR=#333333]- Nu te teme, părinte, nu-s diavol. eu sunt îngerul păzitor al vieții tale și m-a trimis Dumnezeu să-ți spun un lucru. Eu totdeauna sunt cu tine; toate suspinele tale, toate lacrimile, toate oftările, toate durerile, toate necazurile tale eu le știu. Că tu dormi, eu nu dorm niciodată; tu mănânci, eu nu mănânc; tu bei, eu nu beau.[/COLOR]
[COLOR=#333333]Adu-ți aminte ce spune psalmistul: Tăbărî-va îngerul Domnului împrejurul celor ce se tem de dânsul și-l va izbăvi pe el; și ...nici să dormiteze cel ce te păzește.[/COLOR]
[COLOR=#333333]Deci, părinte, eu știu necazurile tale. Dar iată, tu ai început să te rogi lui Dumnezeu așa de la o vreme: "Doamne, sau să mor, sau să mă fac sănătos, că nu mai pot răbda!" Și Dumnezeu m-a trimis să-ți spun ție două lucruri:[/COLOR]
[COLOR=#333333]- Care?[/COLOR]
[COLOR=#333333]- Iată ce spune Dumnezeu prin mine: "Vrei să mai rabzi boala un an pe pământ sau să stai trei ceasuri în iad?"[/COLOR]
[COLOR=#333333]Dar el când a auzit, a zis:[/COLOR]
[COLOR=#333333]- Doamne, îngerul Domnului, tu care știi necazurile mele, să mai zac eu un an pe pământ? Nu știi că o noapte îmi pare un an și că toate bolile mai cu seamă noaptea sunt grele? Deci cum am să mai rabd eu un an această groaznică boală? Și pentru ce rabd eu? Că eu știu ca om, că m-am silit, de când am venit aici în Sfântul Munte, să fac voia lui Dumnezeu. [/COLOR]
[COLOR=#333333]Și a zis îngerul Domnului:[/COLOR]
[COLOR=#333333]- Tu nu suferi pentru tine. Tu suferi pentru neamurile tale, care sunt în iad și Dumnezeu te-a găsit pe tine și voiește prin osteneala și suferința ta să scoată din neamul tău, până la al nouălea neam din iad". Că așa se întâmplă dacă un călugăr bun își face datoria, mulți din neamul lui se mântuiesc prin el.[/COLOR]
[COLOR=#333333]Nu ai auzit ce zice proorocul Ieremia? Dumnezeu răsplătește păcatele părinților asupra copiilor până la al patrulea neam.[/COLOR]
[COLOR=#333333]Deci, tu suferi pentru strămoșii tăi. Dar dacă vrei să ieși și tu din iad și ei, să mai zaci un an pe pământ sau trei ceasuri în iad. dar ia seama ce spui, i-a spus îngerul, că în clipa aceasta ți-am și luat sufletul![/COLOR]
[COLOR=#333333]A stat el și s-a gândit.[/COLOR]
[COLOR=#333333]- Gândește-te bine! i-a spus îngerul.[/COLOR]
[COLOR=#333333]- Trei ceasuri în iad![/COLOR]
[COLOR=#333333]Cînd a zis aceste cuvinte, i-a și luat sufletul. Și unde l-a dus? L-a dus în gheena, de care v-am amintit înainte, cel mai greu loc din iad, de care se tem și dracii.[/COLOR]
[COLOR=#333333]Și când l-a dus acolo și l-a băgat în focul cel negru și de miliarde de ori mai fierbinte ca acesta, a fost cuprins de întunericul ce domnea pretutindeni și a început a răcni și a geme de durere, căci balaurii de foc au început să-l muște și să-l chinuiască; el, când s-a văzut acolo și a văzut atâta deznădejde și atâta strigăt și atâta durere și atâta spaimă și atâta foc, a început să strige cât putea: "Doamne, miluiește-mă! Doamne, iartă-mă!"[/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote