Subiect: Despre Sabat
View Single Post
  #3  
Vechi 10.05.2009, 16:36:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
[COLOR=black]Nu este limpede ce vreti sa spuneti. Pe de-o parte sustineti ca Domnul Iisus Hristos nu a contestat sabatul zilei a saptea ci exageratele traditii omenesti care faceau ca aceasta zi sa nu mai fie o binecuvantare. Este in conformitate cu Sfanta Scriptura aceasta afirmatie. Domnul Iisus Hristos a dezlegat sabatul zilei a saptea nu l-a desfiintat.[/COLOR]

[COLOR=black]Veniti, apoi, cu o afirmatie care nu are nici o legatura cu Sfanta Scriptura: faptul ca ziua intaia a saptamanii (duminica) este odihna creatie in Dumnezeu.[/COLOR]

[COLOR=black]Daca Domnul Iisus Hristos (Domn al sambetei –Marcu 2:28) nu a contestat sabatul(odihna) zilei a saptea, cum a ajuns ziua intaia a saptamanii (duminica) zi de odihna?[/COLOR]
Am urmarit postarile tale cu siguranta nu voi reusi sa ajung la un consens, dar incerc. In primul rand intrebarea mea fireasca este: Cum cinsteste cultul tau- cu siguranta esti adventist- Invierea Domnului?
De ce a les Hristos dupa Inviere, ca anumite evenimente sa se petreaca duminica- aratarea lui Toma, Pogorarea Sfantului Duh?
In continuare am sa-ti raspund prin afirmatiile Sfantului Maxim MArturisitorul, pe care probabil nu-l cunosti.