Subiect: Despre Sabat
View Single Post
  #8  
Vechi 10.05.2009, 21:40:18
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
In primul rand intrebarea mea fireasca este: Cum cinsteste cultul tau- cu siguranta esti adventist- Invierea Domnului?
De ce a les Hristos dupa Inviere, ca anumite evenimente sa se petreaca duminica- aratarea lui Toma, Pogorarea Sfantului Duh?
.
1. Cum cinsteste cultul meu Invierea Domnului? Cum au cinstit si Sfintii Apostoli, adica prin credinta. In 1 Corinteni cap 15, incepand cu vers. 12, Sfantul Apostol Pavel ne vorbeste foarte convingator despre insemnatatea invierii Domnului Iisus Hristos si despre credinta in aceasta Inviere, credinta pe care trebuie sa o avem in noi zi de zi. Daca va referiti la sarbatori sau alt fel de manifestari exterioare, acestea nu apartin Bisericii Apostolice. Cultul din care fac parte are la baza credintei, moartea invierea, inaltarea si revenirea Domnului Iisus Hristos.

2. Faptul ca anumite evenimente s-au petrecut duminica, nu-mi spune nimic.Daca este sa ne legam de evenimente petrecute, putem vedea ca acestea au avut loc si in alte zile ale saptamanii. Spre exemplu, in ziua de vineri, a avut loc un eveniment pe care Domnul Iisus Hristos ne cere sa-l comemoram (ceea ce nu se intampla cu celelalte). Este vorba despre Jertfa pe Cruce. "Ori de cate ori mancati din painea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului pana va veni El." Daca tot vrem sa schimbam ziua binecuvanta si sfintita de Dumnezeu (ziua a saptea) propun sa tinem vinerea ca zi sfanta.