View Single Post
  #28  
Vechi 17.01.2010, 01:53:17
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Am vazut si eu o emisiune si mi s-a parut mandru,spunea cum i s-a zis lui ca va fi un mare teolog si vorbea cam repede.
Nu intotdeauna ni se cere sa fim smeriti. Oare Sfantul Nicolae a fost smerit cand i-a tras o palma ereticului Arie?

Marturisirea credintei precum si marturisirea unor adevaruri incomode necesita indrazneala cea buna. Ni se spune si : ,,Indrazniti. Eu am biruit lumea." Iar Iisus a folosit cuvantul smerit, cuvantul aspru, dar si biciul. Discernamantul are rostul lui.

Fiecare om poate gresi in orice clipa. Ispitele se tin lant dupa noi. Era sa zic ca acela care nu vorbeste nu greseste. Ba greseste si acela, caci tacerea devine un pacat atunci cand stii ceva util si nu-i spui si aproapelui tau.

Acum putem sa-i reprosam lui Danion ca nu e ierarh, caci Sistemul a avut grija sa promoveze oamenii de care are nevoie pentru a ne impune tot felul de inovatii care de care mai anticrestinesti si antiortodoxe. Danion e teolog, insa. In aceasta calitate intra in contact cu foarte multe informatii si nu are dreptul sa taca, indiferent daca este pe placul tuturor sau nu. Asta e.

Unii isi aduc aminte de pacatele lui vechi, altii-i cauta nod in papura ca spune prea multe si incurca treburile Sistemului. El n-a fost luat in calcul, probabil, atunci cand s-a facut imparteala rolurilor in promovarea inovatiilor neocomuniste.

Am gasit scris, ca pentru a apara credinta nu e nevoie sa fii ierarh. Nu avem nevoie de inovatii ecumeniste, care sa ne desparta incet si sigur de Hristos. Omul simplu catolic nu se confunda cu prelatul catolic. Prelatii catolici si ierarhii ortodocsi, masoni fiind, au planuri diferite de ale crestinilor de rand. Daca ar fi dorit unirea bisericilor in duhul credintei adevarate, pana acum se rezolva aceasta problema. Se rugau ca-n vremea Sfantului Ilie sa trimita Dumnezeu semne si minuni acolo unde este adevarul si toti ceilalti urmau credinta respectiva. Dar tocmai adevarul ii arde pe unii. Care cum indrazneste sa-l rosteasca o pateste intr-un fel ori in altul.

La rugaciunile comune observ ca ortodocsii trebuie sa renunte la cele mai multe aspecte ca sa fie pe placul celorlalte confesiuni, adica pe placul lumii. Numai ca atunci cand suntem pe placul lumii, nu mai suntem pe placul lui Dumnezeu. Eu zic ca nu e deloc rau sa se mai ridice cate-o voce de om mai mult sau mai putin pacatos, mai mult sau mai putin smerit, dar cu intentii bune, si sa traga semnale de alarma spre slava lui Dumnezeu si spre folosul aproapelui.

Nici de cipuri si nici de vaccinuri facute cu forta nu avem nevoie. Sa-i dea Dumnezeu sanatate si mantuire, iar daca unii apara Sistemul, ii inteleg, caci salariile s-au marit pentru astfel de oameni.
Reply With Quote