View Single Post
  #1003  
Vechi 11.05.2010, 19:45:51
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit penticostali sau bisertca lui Dumnezeu apostolica

isi au numele de la cuvintul grecesc penticosti,care inseamna cinzecime.ei sustin ca toti membri sectei lor au botezul cu Duh Sfint si cu foc,pe care l-au primit asemenea apostolilor la Cinzecime.ca semn si dovada a pogoriri "Duhului Sfint"asupra lor este manifestarea harisimei vorbiri in limbi,ca si apostoli,la cinzecime.facind din aceasta credinta punctul central al vietii si invataturii lor, au reconsiderat toate celalalte puncte ale credintei crestine,in functie de acesta,subordonindu- le ca importanta si prioritate acestuia,constituindu-se astfel in secta.au mai fost numitiTREMURATORI SAU TREMURICI DIN CAUZA TREMURATURILOR PE CARE LE MANIFESTA SUB PRETINSA INFLUIENTA A SFINTULUI DUH.SECTA A FOST INTEMEIATA DE carol perham, la inceputul secolului al xx-lea in america california de aici in europa.in Romania au aparut direct din america,prin citiva romani care au editat si o revista vestitotul evangheliei redactata de un oarecare paul budeanu,roman din arad.acest fragment este luat din cartea legea Romineasca Edit.Episcopiei Ortodoxe Romane DE ALBA IULIA ANUL DOMNULUI 1994SUB PURTAREA DE GRIJE A EPISCOPULUI ALBEI IULII.doriana spunea ca nu a auzit pina acuma de tremurici iata ca acuma poti fi sigura ca nu am inventat si cu coada vulpii las-o in suspensie eu nu te-am lovit direct de ce ai facut-o.in momentele de liniste a tale chear miau placut postarile tale eu cu tine nu am nimic sincer iti spun mi se pare ca esti cu picioarele pe pamint eu cu penticostalul am treaba se crede mare smecher poate e din cartierul coiciu din constanta tot timpul ma discrediteaza in stil borfas eu fiind sincer cu el incercind tot timpul sa ma fac inteles ca ce am relatat eu am trait, am vazut cu ochi si am auzit cu urechile si sa fiu tratat ca un copil sa iti fie rusine dle.penticostal aci fiind vorba de adevar nu de focul de la oala.