View Single Post
  #12  
Vechi 13.01.2011, 21:02:31
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Mai înainte de toate, fiți convinsă că lumânările nu sunt candele; apoi că în Noul Legământ Hristos nu ne mai spune să ne facem candele ca pe vremea Vechiului.

Evanghelistul Ioan relatează ceea ce Mântuitorul a spus despre Sine:
"Deci iarăși le-a vorbit Iisus zicând: Eu sunt Lumina lumii; cel ce Îmi urmează Mie nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieții." (Ioan 8,12).
Adevărata explicație este dată de Mântuitorul Însuși: creștinii nu foloseau lumânări decât pentru iluminat, deoarece un creștin adevărat nu este în întuneric atîta vreme cât îl urmează pe El.

Mântuitorul Iisus Hristos este adevărata lumină spirituală a omului! Omul are nevoie de lumină și călăuzire spirituală, nu de lumina și călăuzirea date de lumânare. Cum poate lumina lumânării să facă lumină în lumea spirituală? Folosirea lumânărilor dă o impresie de religiozitate și spiritualitate chiar, dar este doar o impresie. Datorită acestei autoînșelări, oamenii nu mai caută Adevărata Lumină. Pe măsură ce oamenii nu mai studiau învățătura apostolilor, erau mai ușor de manipulat, iar preoții manifestau o preocupare mai mare pentru interesul lor personal decât pentru păstrarea neschimbată a învățăturii apostolilor. Producerea și comercializarea lumânărilor este monopolul celor care și impun folosirea lor. Cu cât se cere mai mult folosirea lor, cu atât cresc veniturile!
Din cate stiu eu, poate am ramas in urma cu moda, dar in Biserca Ortodoxa se folosesc candele cu ulei, la icoane, si lumanari de ceara, dar ca daruri.
Ca daruri se aduc de cand crestinismul lumanari, candele care se foloseau la iluminat, atat in altar, cat si la icoane.
Iar ele sunt cosiderate sfinte deoarece au fost daruite lui Dumnezeu.
Faza cu lumnarile aprinse la vii si morti, e mai moderna, fiindca a aparut electricitatea,( desi in multe locuri inca in timpul slujbelor se mai folosesc lumanari) si nu mai au ce sa faca cu ele, si atunci le zic sa le aprinda afara.
Daca darul e adus din inima curata nu vad care e problema. Dar la fel de bine sunt primite si florile, fructele, icoanele, cartile etc.
Lumanarile/candelele mai au menirea si sa aminteasca omului de Inviere, cand lumina a biruit intunericul.
De aceea se si poarta lumanari la Pasti, ca sa vestim Invierea. Nu ele sunt Lumina, ci amintesc de acel moment, cand in toiul noptii, Lumina a biruit. E un mod de a arata bucuria ta si altora. Ce e rau in asta?
Evident ca nu e pacat ca nu ai lumanare de Pasti, sau ca nu aprinzi 20 de lumanari cand mergi la biserica.
Ba din contra mi se pare foarte aiurea sa vezi doamne cochete cum se inghesuie la lumanari Duminica dimineata in loc sa se roage impreuna cu ceilalti la slujba.
Sunt urate aceste gesturi de grandomanie, de a te umple de cruci, lumanari si obiecte "sfinte" doar de dragul de a avea, si de a te da important.
Dar nu vad nimic rau in a darui la Dumnezeu ceva, fie si ceva mic, cum ar fi o floare sau o lumanarica.
Important e sa fie cu adevarat din inima, sa fie un pic din efortul tau (pe vremuri oamenii confectionau candelele si lumanarile, nu le cumparau in graba) si sa daruiesti cu bucurie.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote