View Single Post
  #14  
Vechi 14.01.2011, 06:27:03
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Adevarat, Mintuitorul e adevarata Lumina, insa nicaieri nu ne spune Mintuitorul sa nu mai folosim candele, luminari sau tamiie. Chiar din contra, cind Isus a fost in vizita la Marta si Maria, nu a avut nici un gest de impotrivire. Aceasta "impresie de religiozitate" despre care vorbiti dumneavoastra, este de fapt o parte din adevarata religiozitate, iar ea strabate tot Vechiul Testament (respectiv sfintirea, tamiirea, folosirea candelelor, ungerea cu ulei).Nu stiu cum v-ati dat seama ca preotii manipulau pentru ca este trecut, negru pe alb, in Vechiul Testament despre toate acestea, asa cum v-am aratat. Daca unii vor sa faca negot cu luminari, vor fi ei judecati. Deocamdata noi, ca si catolici (si presupun ca si ortodocsii gindesc la fel), nu ne facem nici un fel de griji ca ar fi pacat sa folosim lumanarile. Este trecut in Vechiul Testament. Apelam si la sfintirea obiectelor, pentru ca Dumnezeu le-a dat adevaratilor preoti puterea sa faca acest lucru dupa cum ati vazut in citatele date anterior. Iar daca Dumnezeu spune ca un obiect sfintit e sfint, cum as avea curajul sa-L contrazic?
V-ați cantonat definitiv și iremediabil în Vechiul Testament în niște simboluri desuete ce de mult și-au terminat lucrarea de conducere către Adevărata Lumină venită de 2.000 de ani să ne lumineze pe toți.
O singură idee ați început legată de Iisus și vizita Lui la Marta și Maria pe care n-am înțeles-o. Ce anume gest de ne-împotrivire a avut cu acea ocazie? E vorba cumva de lumânări? Detaliați vă rog.
Reply With Quote