View Single Post
  #16  
Vechi 15.01.2011, 11:05:07
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Scopul vietii mele este sa ma cantonez definitiv si iremediabil in Dumnezeu, adica Tatal, FIul si Sfintul Duh. Sa ma ajute Dumnezeu in aceasta propunere. Nu sa ma cantonez in Vechiul testament, sau in Noul, sau in vreun verset din Biblie. Daca Dumnezeu, prin prooroci, a spus ca preotii pot sfinti obiecte, cred. Singurul care ar fi putut sa ne dea o noua regula este Isus. Nu ne-a dat aceasta regula. Din contra, a intarit cele din Vechiul Testament, de exemplu la vizita la Maria si Marta (despre care am mai vorbit), sau la Inaltare (din Luca):
50. Și i-a dus afară până spre Betania și, ridicându-Și mâinile, i-a binecuvântat.
51. Și pe când îi binecuvânta, S-a despărțit de ei și S-a înălțat la cer.

In Vechiul Testament preotii au sfintit obiecte, Isus a binecuvintat, acelasi lucru il fac si preotii nostri. In vechiul Testament e scris s-au folosit candele, ca s-au facut rugaciuni pentru morti, ca altarul Domnului s-a sfintitit etc, Isus nu a contrazis nimic din toate acestea, nici sfintii apostoli, deci acelasi lucru il facem si noi.

Referitor la vizita lui Isus la Maria- Marta, scuze, am gresit. Ma refeream la Maria care i-a spalat picioarele lui Isus cu mir de pret, iar Isus nu s-a impotrivit. Acelasi lucru il facem atunci cind folosim lucruri de pret pe si la altar, pentru ca pe acest altar se aseaza Trupul si Singele Lui Isus si e firesc sa folosim cele mai de pret lucruri.
Ca să rămânem strict în cadrul topicului, nu găsesc nicio binecuvântare ori sfințire a lumânărilor în viața și activitatea lui Isus Christos și nici nici în cea a sfinților apostoli.
Reply With Quote