View Single Post
  #331  
Vechi 23.11.2012, 19:51:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni2 Vezi mesajul
În Ortodoxie se așternuse treptat o pâclă a tăcerii și se dădea fie "ignore", fie se trecea la varianta catolică a evoluționismului teist. Și aceasta, culmea! și la unii anticatolici și antiecumeniști fervenți ca doctorul (medicul!) Kalomiros.

Vocea Părintelui a fost inițial una firavă, izolată (un biet convertit acolo...), ucenicii prezentați în cartea "Facerea și omul..." se numărau pe degete...
De fapt problema era mai mult in SUA, in tarile majoritar ortodoxe credinciosii si clerul nu cred ca aveau vreo aplecare spre aceasta teorie (desigur, comunistii erau mari simatizanti, dar nu erau si credinciosi). Kalomiros era stilist, iar in SUA si ROCOR a fost cativa ani in comuniune cu stilistii, deci la ei a prins aceasta teorie.
In privinta geocentrismului in conflict cu heliocentrismul, e o problema aparuta la catolici, care il introdusesera in invatatura. A reaparut la unii ortodocsi (eu pana sa intru pe forum nu aflasem ca ar exista ortodocsi care sa il sustina), probabil preluat din vest, unde si pamantul plat e sustinut de unele grupuri. Eu cred ca e numai parintele Badulescu, care a reusit sa mai convinga cateva persoane.