Subiect: Lupta cu malahia
View Single Post
  #34  
Vechi 11.03.2016, 12:15:40
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Am vorbit cu duhovnicul si a zis ca sa vin la spovedanie insa nu imi da binecuvantare pentru acest post si astfel l-am incetat(asta ar fi fost a doua zi).A zis ca daca am luat hotararea singur este mandrie si nu ii place lui Dumnezeu.Va tin la curent
Citeste te rog si ce ti-am scris eu mai sus in thread, cred ca iti este de folos.
Ce faci tu este exclusiv un exercitiu de "rabdare" pentru reechilibrarea corpului. Cred ca tu cauti solutii unde nu trebuie.

Solutia este la tine si se numeste rabdare. Da, trebuie sa rabzi pana trece. Si o sa treaca, dar trebuie sa ... ai rabdare.
Nu exista alta solutie. Cateva luni si apoi liniste. Tu nu ai trecut de pragul asta.
Dar o sa poti asta doar cu un canon mic de rugaciune. Citeste un acatist in fiecare zi pe toata perioada asta. Altfel nu o sa poti invinge corpul si demonul.


Fugi dupa duhovnic, dupa sfaturi, cand de fapt raspunsul e la tine si nu vrei sa-l accepti/nu poti sa-l accepti/te chinui prea mult.
Duhovnicul nu poate sa faca rabdare pentru tine apropo. Noi nu putem face rabdare pentru tine.
Trebuie insa si multa rugaciune pentru ca o sa fii ispitit de demoni pentru a cadea din nou in ispita.

Ce iti face demonul ? Iti intensifica putin chinul sa cedezi. De asta trebuie rugaciune.
Insa din nou (a 10-a oara), tu singur trebuie sa duci greutatea asta, si iti trebuie rugaciune sa nu mai adauge cel negru mai mult.

Last edited by gpalama; 11.03.2016 at 12:18:05.
Reply With Quote