View Single Post
  #94  
Vechi 23.01.2017, 23:07:43
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Va spun cate ceva din propria experienta. Am un prieten care e inspector pe tot ce inseamna furturi si talharii. Intra hotul, ia din casa si apoi se intelege cu pagubitul sa ii returneze bunurile in schimbul retragerii. Si in cele mai multe cazuri, cel pagubit accepta sa ii se returneze bunurile de valoare considerabila, pentru ca nu il incalzeste cu nimic daca hotul stai cativa ani la bulau. Si uite asa prietenul meu se intalneste cu acelasi hot de n ori.

Un alt incident care l-am patit pe propria piele. Dupa ce am trimis la plimbare un fost puscarias, mai negricios asa la piele m-a amenintat: "BAG CUTITUL IN TINE! MAI IAU 3 ANI, FIX P**A!". Din fericire, sunt in plinatatea puterilor si ma pot apara. Dar daca e vorba de un om neputincios? Sau de copilul tau? Sau te trezesti saptmanal cu hotul peste tine in casa? Pai sa nu turbezi? Sa nu faci tu 3 ani de puscarie?

Stau si ma gandesc, ca societatea romaneasca inca are mari deficiente cand e vorba de discernamant si severitate in impartirea dreptatii. Lipsa de promptitudine, de resorturi legislative de a-i apara pe cei ce isi dau silinta sa duca o viata onesta si linistita. Si acum astia vor sa mai largeasca latul in loc sa disece mai adanc?
Reply With Quote