View Single Post
  #8  
Vechi 24.10.2010, 21:25:26
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mulțumesc Carmen.Minunate poze.Din porpria experiență știu cât de greu este să faci poze de aproape la astfel de evenimente.

Cu ajutorul lui Dumnezeu și a Sfântului Dimitrie nădăjduiesc să ajung marți dimineață în dealul Patriarhiei.
Voi încerca să preiau numele celor de pe topicul "Vă iau cu mine la Cuvioasa Paraschiva."
Voi face doar două pomelnice .Unul pentru o persoană care mi-a trimis un plic cu pomelnic și celălalt cu cel mult căte două nume de pe topicul mai sus amintit.
Este mica mea jertfă pentru Sfântul Dimitrie Cel Nou la ale cătui moaste merg de șase ani și de la care am primit mult ajutor.Aș putea spune că orice am cerut m-a ajutat.
Am incercat sa preiau numele celor care au dorit lucrul acesta la Sarbatoarea Cuvioasei Parascheva dar, era ceva care nu mergea, asa ca am renuntat de cateva ori la pomelnic hotarand sa port in gand pe cei care nu pot dar doresc sa fie prezenti cumva.

Trebuie sa-ti spun ca a fost pentru mine o lectie nesperata de smerenie, la care nu m-as fi gandit niciodata.

Ideea de a prelua dorinte, ganduri si rugaciuni ale semenilor are o atat de mare incarcatura emotionala, un fel de raspundere asumata as zice, incat tot ceea ce conteaza este de a cuprinde mai intai nevoile celorlati, iar apoi pe cele ale tale si alor tai. Cobori pentru a-ti putea lua aripi sa te inalti. Sufleteste, desigur.

Merita incercat, poate fi o experienta inedita pentru multi dintre noi.
Reply With Quote