View Single Post
  #8  
Vechi 02.07.2006, 13:27:53
vali vali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2006
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
de ce esti atat de sigur ca doar ortodoxia e credinta cea dreapta? oare numai ortodocsi stiu trai dupa voia lui Dumnezeu? ma indoiesc, de ce acuzi mereu celelalte confesiuni ca fiind eretice, sau te-a pus oare Domnul judecator peste religii? spui ca trebuie sa ne aparam credinta, dar cum? acuzandu-i pe altii ca sunt eretici? asa nu-i vae invata niciodata dreapta credinta si nu le vei putea descoperii ortodoxia, ba mai mult te vor privi ca pe un fariseu si fatarnic, nu mai bine le-ai arata trairea in dreapta credinta si dragostea in dreapta credinta? nu cred ca Dumnezeu va trimite pe un credincios in iad pt simplul motiv ca nu a fost ortodox, nu e logic, poate altii sunt mai ortodocsi de cat noi ortodocsii, inainte de a ne bate cu pumnu in piept ca avem dreapta credinta ar trebui sa ne uitam la trairea noastre in dreapta credinta la dragostea noastra si la cat de aproiati santem de Dumnezeu? Domnul sa ne ajute!
Da, dragoste fata de oameni, iertare fata de dusmani, prietenie stransa si ajutatoare cu cei apropiati, inima de fiu bun fata de parinti s.a.m.d. insa Dumnezeu ne zice sa nu avem dragoste fata de ideile gresite ale celorlalti, mai ales cele din cadrul unor credinte religioase. Eu pot sa ajut un adventist si ar fi bine sa o fac, dar nu sa am dragoste sa-i ascult si ideile religiose. De unde stiu ca ortodoxia e cea mai buna? Este cea mai veche si daca citesti canoanele Sfintilor Parinti ele ar putea fi respectate oficial in biserica fara sa iesi in afara conceptiilor ei actuale. Ortodoxia este veche de 2000 de ani si in mare parte se propovaduieste tot ce s-a scris de Sfintii Parinti. Nu vorbesc decat de ceea ce se predica. Caci ce se respecta, este alta treaba...Dar eu, ca si credincios, sunt indemnat sa respect ortodoxia de pe vremea Sfintilor Apostoli. Catolicii sunt moderni si au adaugat destule si in crez si in canoane. Daca Sfintii Parinti stiau ca este precum zic catolicii, de ce nu le-au scris la anii 200-400. Sfintii ortodocsi nu prea sunt fabricati in banda cum sunt cei catolicii, iar un papa nu cred ca poate fi considerat un model si un sfant daca si-a pus, cand a fost in India, semnul lui Shiva pe frunte. Ori esti cu Hristos,ori esti impotriva lui. Asta scrie in Evanghelie. Dumnezeu sa te ajute si daca ai fapte bune sa ma ajute si pe mine sa le fac. Doamne ajuta!
Reply With Quote