View Single Post
  #10  
Vechi 02.07.2006, 23:11:43
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
si ortodoxia are anumite practici care n-au nici o legatura cu Dumnezeu si nici un folos la mantuire, totusi si eu sant ortodox si vreau sa raman asa si sa incerc sa traiesc credinta dupa randuiala ortodoxa, dar unele practici nu le pot accepta pt ca stiu sigur ca nu au legatura cu credinta si au fost introduse ulterior in credinta de aceea nu pot spune in gura mare ca am credinta cea dreapta poate voi putea spune cand se va debarasa de unele ritualuri care nu au ce cauta in credinta si pe care din pacate in loc sa se disperseze de ele, le conserva asfel a devenit Biserica Ortodoxa o biserica a traditiilor locale si a ritualurilor inutile care umbresc credinta. multi preoti se limiteaza sa savarseasca Sf Liturghie si gata iar cuvantul Domnului daca vrem sa-l auzim trebuie sa mergem la manastiri sau la Oastea Domnului sau din pacate uni ajung chiar la protestanti pt ca in Biserica Ortodoxa preotul le-a spus ca au dreapta credinta da nu i-a indemnat niciodata la pocainta in adevaratul sens al cuvantului, din pacate asta e o caracteristica a majoritatii preotilor, nu e de mirare ca si cei care fregventeaza Biserica nu stiu prea multe despre Domnul si Despre mantuire asta pt ca si Ierarhii au lucruri mai importante de facut decat vestirea lui Hristos, cum ar fi infintarea de mitoropolii si canonizarea unor asazisi sfinti, am cam luat-o pe urma catolicilor cu canonizarea; cat de normal vi se pare ca Voievodul Stefan cel Mare e sfant? v-ati putea ruga la un asemenea sfant? nu e sigur ca el l-a cunoscut pe Dumnezeu si noi il consideram sfant, cum ramane cu adevaratii traitori si ostenitori care nu au fost canonizati? Biserica Ortodoxa are nevoie de noi conducatori care sa indemne poporul la pocainta nu care sa-si urmareasca propiile interese, altfel ortodoxia va fi pt putini calea mantuirii preferand sa mearga acolo unde vor auzi cuvantul Domnului, Domnul Dumnezeu sa ne ajute sa facem voia lui in smerenie
Ortodoxia este dreapta credinta, pe care noi am mostenit-o exact asa cum ne-au lasat-o parintii nostri. A spune in al 21-lea secol de credinta crestina ca anumite practici ale Bisericii nu au legatura cu Dumnezeu este o batjocura adusa celor care s-au jertfit pentru apararea Ortodoxiei.
Te consideri mai inteligent decat Parintii Bisericii care au stabilit ca unele traditii sunt ingaduite si bineplacute in fata lui Dumnezeu si te intreb, care ar fi acelea?
Dreptcredinciosul Voievod Stefan cel Mare si Sfant să se roage lui Dumnezeu pentru tine! Tu vezi un simplu conducator roman medieval, noi vedem pe "Stefan, Stefan, Domnul Sfant, / Ce nici in ceruri seaman n-are / Cum n-are seaman pe pamant" - Mihai Eminescu. Sa-ti amintesc ca a fost numit sfant inca din impul vietii?
Cum indraznesti sa acuzi Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane de proasta alegere in canonizarea unor sfinti ai neamului romanesc? De ce te consideri mai intelept decat ierarhii Bisericii?
"multi preoti se limiteaza sa savarseasca Sf Liturghie si gata iar cuvantul Domnului daca vrem sa-l auzim trebuie sa mergem la manastiri sau la Oastea Domnului sau din pacate uni ajung chiar la protestanti" - paremi-se ca nu prea iti place sa mergi duminica la Biserica. Afla ca prin Sfanta Liturghie preotii vestesc cuvantul lui Dumnezeu. Psalmii care se canta la Utrenie, Ecteniile, Doxologia, Antifoanele, Fericirile, Apostolul, citirea Evangheliei, Cantarea Heruvimica, Simbolul Credintei, Epicleza, Axionul, Rugaciunea Imparateasca si chiar predica de la sfarsitul slujbei, toate ne fac cunoscuta voia lui Dumnezeu. Daca ai fi mai atent la textul liturgic, n-ai mai aduce astfel de acuzatii nefondate asupra slujitorilor lui Dumnezeu.
Astazi, slava Domnului, avem acces la informatie mai mult ca oricand. Multe scrieri patristice vad lumina tiparului, multe articole apar pe internet, multe eparhii au propriile posturi de radio si publicatii periodice, astfel incat cine doreste o aprofundare intr-ale Ortodoxiei si ale Bisericii o poate obtine foarte usor. Asa ca, mai bine ai cerceta de ce Stefan cel Mare a ajuns sfant sau de ce sunt ingaduite anumite practici in Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote