View Single Post
  #24  
Vechi 19.12.2006, 13:28:48
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Sf. Ioan Damaschinul, Dogmatica:

"... cuvintele dupa chipul indica ratiunea si liberul arbitru, iar cuvintele dupa asemanare arata asemanarea cu Dumnezeu in virtute, atat cat este posibil."

Se pot spune multe, dar in esenta teologia ortodoxa vorbeste de faptul ca omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu si este menit catre o mai mare asemanare cu Dumnezeu. Chipul lui Dumnezeu in om se poate intuneca, poate deveni de nerecunoscut datorita pacatului, dar in realitate nu dispare niciodata. Prin pocainta exista in aceasta viata posibilitatea "curatarii" acestui chip si inaintarea catre asemanare.
Cuvintele de la Geneza ("sa facem om") reprezinta sfatul din Sfanta Treime.
Fiul este chip al Tatalui, iar noi suntem dupa chipul Fiului. Mantuitorul se numeste adesea pe Sine "Fiul Omului". Este modelul nostru ceresc dupa care am fost creati. (Atentie! Ce am spus mai sus poate fi rastalmacit intr-un sens gnostic).
In pilda cu cele 10 fecioare, 5 intelepte si 5 nebune, vorbele Mirelui "Nu va cunosc pe voi!" trebuie intelese ca "Nu-Mi recunosc chipul Meu in voi!". Dupa moarte, usile se inchid si fecioarele nebune nu mai sunt primite la festin.

Mai multe gasesti intr-o carte care trateaza antropologia ortodoxa, recomandata de Pr. Dumitru Staniloae: "Omul animal indumnezeit", de Panayotis Nellas.
Daca vrei o intelegere confesionala a termenilor "dupa chip" si "dupa asemanare", eu am gasit niste expuneri foarte clare in scrierile Pr. Dumitru Staniloae.
Reply With Quote