View Single Post
  #130  
Vechi 10.12.2012, 22:03:36
elena19 elena19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2012
Mesaje: 1
Implicit minunea Sfantului Nectarie

Buna seara,


Vreau sa va impartasesc,si voua,una dintre minunile pe care acest Sfant le-a infaptuit in urma rugaciunilor,si poate ca aceasta le va fi folositoare si altora.
In urma cu un an,prietenul meu avea de sustinut un examen foarte important pt cariera lui,examen pe care nu l-a promovat.Tin sa mentionez ca in acea perioda nu ne-am gandit sa mergem la biserica,sa ne rugam,sau macar sa tinem post(examenul fiind in postul Craciunului).
Ulterior,la cateva luni avea posibilitatea sa il mai sustina inca o data.Nici de data aceasta,in ciuda faptului ca invatase foarte mult,nu l-a putut promova.puneam in permanenta vina pe faptul ca cei din comisie au facut subiectele in asa fel incat examenul sa nu poate fi promovat.In toata aceasta perioada AM UITAT practic,amandoi,de Sfanta Biserica.
In urma cu 2 luni,ne-a fost furata masina.in aceeasi seara,am intalnit o persoana care ne-a indrumat pasii catre o manastire,si anume Manastirea Cotmeana.A 2-a zii ajungeam la Manastire.am primit un canon,pe care am reusit si l-am facut.
Insa se apropria vertiginos data cand acel examen mai putea fi sustinut pentru ultima data.
In timp ce cautam pe internet date despre examen,am gasit si o pagina dedicata Sfantului Nectarie.am citit despre minunile infaptuite de Sfantul,si la scurt timp aveam si acatistul.
am inceput sa mergem si la manastirea "Radu Voda",unde exista o particica din trupul sfantului.
inaintea examenului ne-am spovedit amandoi,am mers in fiecare duminica la biserica.
Singura noastra speranta pentru o reusita era ca cineva sa faca o minune.in ziua examenului am fost la manastire,ne-am rugat,iar prietenul meu a primit binecuvantare din partea preotului.
la scurt timp dupa sustinerea examenului,am primit si rezultatul:ADMIS
Vreau sa-i multumesc si pe aceasta cale Sfantului Nectarie,Sfantului Efrem cel nou,Sfintei Parascheva,Domnului Iisus Hristos si Maicii Domnului.Ei ne-au ajutat atat in ceea ce priveste examenul,cat si indreptarea pasilor vietii.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote