View Single Post
  #572  
Vechi 05.02.2013, 19:12:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Ceea ce mi se pare de neinteles este, de ce multi preoti si teologi vor sa desfiinteze Conceptia evolutionista elaborata de Darwin, cu argumente religioase, teologice. Asa ceva n-a mers si probabil n-o sa mearga niciodata.
Daca in felul asta, isi imagineaza ca oamenii vor deveni credinciosi, vor crede in Dumnezeu si in creatia Sa, se inseala amarnic.
E de-a dreptul trist si lipsit de sens.
Teologii dau argumente religioase pentru credinciosi, nu pentru cei necredinciosi. Pentru necredinciosi dau argumente stiintifice, a aparut chiar o ramura, creationismul stiintific. Argumente stiintifice sunt furnizate de acei oamnei de stiinta, acestea ajutandu-l pe un credincios sa ofere si argumente stiintifice in combaterea teorie evolutioniste.
Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
1. Conceptia evolutionsita a lui Darwin a fost si este baza stintifica pentru crearea de noi soiuri de plante si de noi rase de animale si pasari, prin selectie artificiala sistematica (dirijata de om) si ameliorare. Asa au aparut peste 300 de rase de caini
Pana acum am scris si despre asta, confuzia intre genetica si teoria evolutionista. Genetica isi are originea in studiile lui Menzel, abia dupa al doilea razboi mondial mutatiile au fost considerate o explicatie a teoriei evolutioniste, combinatia lor cu selectia formand teoria neo-darwinista. Dar incucisarile de rase stiu ca se faceau inainte de Darwin. Se stie ca rasele se pot incrucisa, speciile insa nu.
Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
2. Darwinismul a fost preluat si aplicat si in viata sociala: Darwinismul social + Darwinismul si Thomas R. Malthus
<<Darwinismul social este o teorie sociologică, care aplică societății teoria lui Darwin despre evoluția prin selecție naturală.Darwinismul social a fost popular pe la sfârșitul secolului al XIX-lea, până la sfârșitul celui de al doilea război mondial.
Din pacate am vazut un documentar despre nazisti si adoptarea acestor conceptii de catre ei si urmarile acestui fapt.
Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
4. Darwinismul si conceptia-materialist dialectica asupra vietii; clasicii marxism-leninismului considerau darwinismul drept una dintre cele trei mari descoperiri ale sec. al XIX-lea care au contribuit hotarator la triumful conceptiei dialectice despre natura.(Dictionar Enciclopedic Român, vol. Al II-lea D-J, Editura Politica, Bucuresti 1964, pag.18-19).

5. Rudolf Steiner: Enigmele filosofiei, Darwinismul și concepția despre lume (este interzisa preluarea partiala sau integrala a textului.
Toate astea sunt mai degraba contraargumente pentru teoria evolutionista.
Reply With Quote