View Single Post
  #574  
Vechi 05.02.2013, 22:34:23
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Dumnezeu ne-a creat liberi. Dar libertatea noastra de acum este cea obtinuta dupa pacatul protoparintilor. Liberul arbitru a fost castigat in urma unei hotarari riscante.
<<Și Domnul Dumnezeu i-a dat lui Adam poruncă și i-a zis: „Din toți pomii raiului poți să mănânci, dar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, cu moarte vei muri!“ >>(Facerea 2, 16-17)
Deci Adam si-a asumat riscul mortii vesnice si a devenit liber. Dar cred ca nu s-a gandit ca libertatea alegerii inseamna si responsabilitate pentru optiune.

Incerc sa va raspund conform credintei crestine.

2. De ce sa afli ca fetusul are sau nu sindrom Down? Daca testul este pozitiv, urmeaza avortul? Avortul este pacat. Un crestin nu este de acord cu avortul in nici o situatie.

3. Daca răul a existat in toata istoria omenirii, asta nu-i da legitimitate.
Sterilizarea nu este un act crestinesc. Credinta crestina nu este de acord nici macar cu mijloacele contraceptive.
De la un om pana la cateva sute si....milioane, drumul nu e chiar lung. In rău, omul face usor performanta. Dovada Istoria despre care vorbiti.


5. Propunerea tanarului fost PNL-ist este in afara principiilor crestine; este discriminatorie; e o joaca de-a Dumnezeu.

6. Pedeapsa cu moartea nu este in spiritul crestin. Este porunca: sa nu ucizi. Si mai mult de atat: sa-ti iubesti pana si vrajmasul. Nu sunt vorbe goale. Sunt porunci. Dar Dumnezeu nu ne obliga sa le respectam. Suntem liberi. Dar si responsabili. Chiar daca ne recunoastem doar libertatea, la Judecata de Apoi vine si responsabilitatea.


7. Intr-o tara crestina 80% nu poate exista eutanasie nici macar asistata. Porunca: sa nu ucizi. (Iesirea 20,13)
2. de ce sa vrei sa afli? pt ca in momentul nasterii sa fii pregatit cat de cat, nu socat. avortul nu e singura optiune.

3. am zis eu ca e legitim. zic doar ca nu vine apocalipsa eugenica. plus ca nu este situatia in care vin oamenii rai si te sterilizeaza cu forta. e situatia in care persoana A convinge persoana B sa faca ceva. e o intelegere , e complet legal, si nu se poate extinde asa ceva la nivel mare, pentru ca un grup mare de oameni nu o sa vrea sa renunte la capacitatea reproductiva pur si simplu(plus ca, cu imbatranirea populatiei, ar fii chiar stupid sa propui asa ceva.

5. sunt de acord ca e o idee tampita, eram de acord si inainte. zic doar ca nu vine apocalipsa eugenica.

6. eu nu am zis ca pedeapsa cu moartea e o idee buna. zic doar ca nu e o noutate, si a existat bine mersi in statele crestine pana in secolul XX. si din nou, prezentati lucrurile ca si cum pana acum pedeapsa cu moartea nu a existat, si brusc, pe valul asta popular pro-eugenic, a aparut din eter.

7.am zis ca suntem de acord(avem aceeasi opinie).
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote