View Single Post
  #314  
Vechi 17.06.2017, 00:33:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Din minunile Sfintei Cuviosei Parascheva

A stăzi a venit fotograful Eriæ să ne rоаgе pentru fratele său Marko, ca să fie primit în Școala monahală. „Deși Marko al meu – ne spuse – a fost totdeauna evlavios, anul acesta a păcătuit în Vinerea Mare și s-a apucat să repare un drum. Imediat după aceea i s-a anchilozat mâna stângă, de nu a mai putut s-o miște. Asta a durat timp de trei luni. A mers la medic și medicul i-a spus că în știința medicinei nu există nici un leac și nici o modalitate să fie ajutat ca mâna să i se îndrepte. Marko era în mare necaz. A început să se roage fără încetare lui Dumnezeu. În somn i s-a arătat un om, i-a spus de unde i se trage aceasta, și i-a spus că la oameni nu poate afla leac. Tocmai în ziua Sfântului Petru am mers eu cu Marko la biserica RuŸica, iar după Liturghie – la apa Sfintei Parascheva . A băut Marko din apa aceea și și-a stropit mâna anchilozată. Imediat anchilozarea a cedat, iar a doua zi a putut să miște mâna liber. Iată-l, acum este teafăr de tot. A făgăduit că nu va mai lucra niciodată în zi de sărbătoare.”
Relatarea despre tămăduire la apa Sfintei Parascheva a Ohridei . În Ohrida este bine cunoscută casa familiei Fortomanoviæ. Răposata Efimija Fortomanoviæ a născut mai mulți copii, băieți și fete. Ea a murit în anul 1927. Fiicele sale ne-au povestit cum mama lor, Efimija, fusese odată grav bolnavă cu nervii. S-au străduit s-o ajute toți din jurul ei, și fiii, și ginerii. Au cheltuit, au tratat-o, dar nu era de folos. Odată, când s-a vorbit în prezența ei de locurile sfinte de la Ohrida, s-a hotărât Efimija să meargă până la Sfânta Parascheva de lângă Ohrida. Acolo există Apa sfântă (aghiasmă), de la care mulți au dobândit ajutor ceresc. Cum Efimija nu putea merge pe picioare, au pus-o pe cal. Și pentru că o apuca des amețeala, au legat-o la ochi, și așa, sprijinită de băieți de ambele părți, a venit călare până la Apa sfântă de sub Mănăstirea Sfintei Parascheva . Acolo a băut apă și s-a spălat pe față. A stat până spre seară, a băut de câteva ori apă și s-a spălat pe față. Spre seară a călărit pe cal fără să se lege la ochi. Amețeala i-a trecut, iar apoi și nervozitatea a dispărut de tot. Acestea ni le-a relatat, în prezența și a altora, doamna Hrizija Æirkoviæ, fiica răposatei Efimii, care – după cum spunea – o însoțise pe mama bolnavă la Sfânta Parascheva și la întoarcere.
Minunea Sfintei Parascheva în Cetatea Belgradului. Cele ce urmează ni le-a relatat renumitul medic doctor Kolesnikov (a absolvit Medicina și a fost medic la Belgrad):
Într-o zi a venit la consultație o femeie și mi-a arătat ambele mâini acoperite de negi de mărimea bobului de fasole. Îngrozitor, niciodată nu văzusem boala aceea într-un asemenea hal. Cugetam ce să-i propun ca leac. Iar ea m-a întrebat: cred, oare, că ar fi bine să meargă la
aghiasma Sfintei Parascheva din cetate? I-am răspuns că este bine, dacă are credință puternică. Ea s-a dus. După numai cinci zile, a venit din nou și mi-a arătat ambele mâini complet curate, fără nici un neg; mai mult, fără cea mai mică cicatrice sau urmă de negi. După aceea, a venit un coleg de-al meu mai tânăr și mi s-a plâns cum l-au năpădit negii. I-am relatat, în treacăt, cazul femeii aceleia. El zise că ar vrea și el să încerce. I-am spus că pentru aceasta este nevoie de credință. El nu a zis nimic și a plecat. Când ne-am revăzut, mi-a relatat că a fost în Cetate, dar că nu i-a fost de nici un folos. Desigur, neavând credință, a rămas nevindecat.
Din scrisoarea către Cercul Surorilor Sârboaice din Duluth (Minnesota) . S-au scris cărți despre minunile Sfintei Parascheva și nimeni dintre muritori nu le-ar putea enumera și reda în scris. Dar eu voi menționa aici două sau trei minuni care s-au petrecut în vremea noastră.
În Cetatea Belgradului există biserica Sfintei Parascheva (Sfânta Vineri), în care cândva s-a aflat chivotul cu trupul ei. Trupul a fost strămutat în România, dar a rămas biserica și izvorul Apei sfinte în biserică. În fiecare vineri, acolo se adună belgrădenii și se aduc bolnavii pentru vindecarea cu ajutorul acelei Ape sfinte. Într-o vineri am văzut acolo în fața bisericii o evreică din Panciova. Multe femei stăteau în juru-i și o întrebau. Și ea povestea cum orbise de tot, cum medicii nu au putut-o ajuta de fel; și la sfatul unei creștine din vecini, a fost adusă la biserica Sfintei Parascheva . De îndată ce s-a spălat cu Apă sfântă, a început să zărească puțin. După trei vineri, a redobândit vederea complet. Când am văzut-o eu, ochii îi erau deschiși, doar la marginea albului din ochi se vedeau rotocoale roșii subțiri. Atunci a spus ea de față cu toți: „Eu am făgăduit Sfintei Parascheva că mă voi boteza imediat ce mă voi însănătoși de tot, și am s-o fac zilele acestea”.
Un colonel de aviație din Kraljevo m-a invitat de ziua Sfântului, ocrotitor al casei, ziua Sfintei Parascheva, și mi-a relatat cazul său:
În Primul Război Mondial fusesem încercuit de trupele austriece. M-am apărat până am putut. La urmă am căzut la pământ, și zăceam pe spate, rănit. Un ofițer austriac s-a apropiat furios ca o fiară, ridică cuțitul și mă prinse de grumaz ca să mă înjunghie. Eu strigai doar: „Sfântă Paraschevo, scapă-mă!”. Și în momentul acela mi-am pierdut cunoștiința. Când mi-am revenit, eram la spital. Am aflat că acel ofițer care vroia să mă înjunghie s-a speriat deodată de vocea cuiva care a zis: „Zurück!“ (Înapoi!). Și astfel, el a fugit, iar pe mine m-a lăsat în viață. De atunci eu serbez ca sfânt ocrotitor al casei pe Sfânta Parascheva, mult mai festiv și mai bucuros, decât o făcusem vreodată până atunci .
Toate popoarele ortodoxe serbează pe Sfânta Parascheva ca pe o mare sfântă. Iar pentru sârbi ea este și slavă, și fală, și mândrie, căci este din sângele și din neamul lor. Și este mai ales pentru femeile sârboaice, căci Sfânta Parascheva este cea mai mare povățuitoare a poporului sârb dinaintea Sfântului Sava. De aceea este foarte de înțeles că sârboaicele din Duluth au luat ca patron al Cercului lor pe Sfânta Parascheva. Fie-le de ajutor tuturor, și lor și musafirilor lor. Amin.
În Sinaxarul grecesc este consemnat și cazul ajutorului miraculos al Sfintei Parascheva dat insulei Hios în anul 1442. Un călugăr pe nume Amvrosie oficia slujba vecerniei în biserica Sfintei Parascheva. În biserică nu era nimeni. Spre sfârșit se puse o ploaie strașnică, cu vuiet mare, și a plouat toată noaptea. Amvrosie nu putea să iasă din biserică. Gândind că insula toată se va prăpădi de potop, el începu să se roage Sfintei Parascheva să salveze țara lui și să mijlocească milostivirea lui Dumnezeu cel mâniat cu dreptate. Spre dimineață îl apucă somnul și văzu acoperișul de pe biserică parcă dispărut, iar în înaltul cerului un nor luminos și în nor o femeie frumoasă la chip stătea la rugăciune către Dumnezeu. După isprăvirea rugăciunii, ea îi spuse ieromonahului: „Amvrosie, nu te înfrica, îți este salvată țara” . Și ploaia imediat conteni. De atunci, pe insula Hios se prăznuiește foarte festiv ziua Sfintei Parascheva.
(texte preluate din ediția de Opere, vol. VII, Belgrad, 1961, pp. 818-819; vol. X, Himestier, 1983, p. 496; vol. XIII, Himestier, 1986, p. 152-Sfântul Nicolae Velimirovici )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote