View Single Post
  #253  
Vechi 19.02.2021, 21:26:15
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
...heliocentrism cu pământ planetă ce se roteste in jurul soarelui Č™i în jurul axei sale, evoluČ›ia din materie, plante Č™i broaČ™te până la stadiul de maimuČ›ă-cimpanzeu Č™i apoi apariČ›ia omului gânditor care s-a ridicat în două picioare datorită muncii sale, miliardele de ani de la începutul creaČ›iei Č™i datările cu izotopi radioactivi susČ›inând erele geologice cu schelete de animale preistorice Č™i dispariČ›ia dinozaurilor din pricina glaciaČ›iunilor, miliardele de km până la stele care defapt ar fi sori mult mai mari ca soarele în alte galaxii mult mai mari ca ale noastre, existenČ›a diferitelor civilizaČ›ii extraterestre Č™i aČ™a mai departe...
E limpede ca ai inteles ceea ce nu vrei sa crezi si pentru asta, fii linistit, vei fii lamurit mai tarziu; cu cat mai tarziu, cu atat mai rau(pentru tine).

Stiai ca ignoranta e voluntara?

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Eu m-am pronunČ›at pe subiect Č™i am spus că tind să dau dreptate teoriei PacMan, o teorie foarte interesantă în care regăsim noČ›iuni scripturistice.
Eu tind sa cred ca notiunile scripturistice(pe care eu nu le-am observat si tu nici nu le-ai subliniat) sunt sugestionate "acolo" doar ca sa te ameteasca, iar astfel sa fii tentat sa crezi fara sa discerni mai atent.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)