Subiect: Mărturisire
View Single Post
  #28  
Vechi 30.12.2021, 16:23:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Cu excepția lui „Gpalama” care, cel puțin a încercat să mă asculte și nu s-a năpustit din prima cu acuze la adresa mea, toți cei care încercați să mă scoateți pe mine vinovat, da-ți mărturie scrisă aici pe forum că Îl rugați pe Dumnezeu să vă dea să treceți prin aceleași experiențe prin care am trecut eu
Ce înțelegi tu prin a te năpusti, eu nu ți-am zis mare lucru care să te afecteze, ai fost foarte lacunar, de ce ar vrea duhovnicul să te ducă în ispită și de ce ai încredințat pe seama lui ce era la alegerea ta, deci în atribuția ta ?

Te-am mai întrebat așa, după considerația ta, trebuie să-mi zică duhovnicul unde să lucrez, ce să studiez, cu ce fată să mă căsătoresc dacă am opțiunea să aleg între mai multe, dacă să mă călugăresc sau căsătoresc, în ce zonă/cartier, oraș, țara să mă mut, la ce medic să mă duc, la ce magazin să fac cumpărăturile, cu ce furnizor să-mi fac abonament la tv, unde să duc câinele la veterinar etc ?

Atunci alegerea (și asumarea mea și cercetarea mea) unde mai e ?

E duhovnicul un fel de ”fac de toate” sau e un simplu om cu cunoaștere limitată, care poate și greși sau care pentru el e ceva bun, dar pt tine nu ?

Dar ce duhovnicul nu se poate schimba sau nu se poate cere părerea și de la alții pe chestiuni grele ?

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
(și că voi le veți gestiona așa cum trebuie/cum e corect, nu cum am făcut eu) și atunci voi lua în considerare vorbele voastre.

Până atunci, nu sunteți decât niște oameni care vă dați cu părerea și aruncați cu acuze asupra unor oameni ce au trecut prin niște fapte prin care voi nu ați trecut.
Prietene suntem mai în etate decât tine, cel puțin eu și Demetrius cred că e mai bătrâior decât mine, deci ne-am lovit de câte ceva fiecare, dacă un user nu-și expune toate durerile pe aici înseamnă că nu trece prin greutăți ?

Ce trebuie să facem circ din greutăți, cum au făcut vreo doi-trei pe aici, unul chiar a dus în ridicol călugăria pt că nu i-a ieșit o căsătorie cu o fată și așa a înțeles el să facă valuri cu călugăria ca să capteze atenția unei alte fete cu care s-a și căsătorit.

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
E ca și cum un om ar da un sfat despre un lucru pe care el nu l-a realizat. Exemple pot fi multe: un alcoolic ți-ar spune că nu e bine să bei, un fumător ți-ar spune că nu e bine să fumezi, etc.
Păi și ce trebuie să fim proști să ne apucăm de beut ca să riscăm să ajungem pe străzi boschetari fără acoperiș deasupra capului sau să facem cancer la plămâni de la fumat și să cheltuim cât un apartament sau cât o mașină într-o viață, cum cheltuie un fumător înrăit care sudează țigări vreo 30-60 de ani?

De unde știi că ăia de nu se apucă de vicii, ezită pt că gândesc de fapt ?

Citat:
În prealabil postat de Pacatosul5687475 Vezi mesajul
Un fost alcoolic, care a reușit să renunțe, trecând prin sevraj și toate stările care se produc în organismul uman în momentul când se face o asemenea schimbare, poate fi ascultat cu toată încrederea că mărturia lui are caracter normativ, fără discuție.
Păi da o fi cum zici, dar poate mulți nu mai ajung să povestească din păcate, sau își afectează ireversibil structura neurologică și nu mai pot articula nimic, sau își fac praf ficatul, rinichii(ajunge să doarmă prin șanțuri în frig) și nu mai au forță vitală, etc

Așa și un clinician poate povesti sau unul care a văzut efectele.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote