Subiect: Calugaria alba
View Single Post
  #14  
Vechi 14.10.2006, 10:38:25
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

ma intreb cum au ajuns atunci draga euftalia sfinti unii calugari si nevoitori prin rugaciune multa. acel Doamne, Doamne se refera la cu totul altceva. intreaba pe duhovnic la ce s-a referit Iisus si cu acele cuvinte "mila voiesc, iar nu jertfa". puneti in fata persoanele de pe acest site imaginea unora care se roaga si chiar cred in Dumnezeu si vei intelege mai bine pe ceilalti.
toata lumea pune cuvantul fanatism ca si emblema pentru o persoana care apara traditia sau practica ortodoxa. daca aceasta inseamna ca este fanatismul, atunci da eu sunt fanatic, iar acele persoane care lasa de la el calcarea sfintelor porunci ale lui Dumnezeu NU e fanatic. fanatismul la care se refera cei care pun aceste etichete nu se poate naste din dragoste pura, platonica, agape si din rugaciune. pot sa ma bat si sa lupt la sange cu un eretic fara sa fiu fanatic in acel sens al cuvantului. nu pot lasa un eretic sa pangareasca Biserica pentru ca unii sa nu imi spuna fanatic.
sa nu simti resentiment la ceea ce am scris caci am scris din dragoste pura fata de Biserica.
Doamne ajuta.
Reply With Quote