View Single Post
  #10  
Vechi 05.09.2010, 20:18:49
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit o parere, un sfat !

In general este tare bine sa duci o viata principiala si nu la liberul moft sau arbitru sau sa o duci dupa cum ti se pare a fi fiecare dimineata, astazi intr-un fel , miine in altul. Daca nu ai o viata principiala , indiferent cit esti de tinara - aceste deprinderi se formeaza prin educatie iar pina acum trebuia sa ai cultivate in tine principiile sanatoase de vietuire- viata te va duce prin cele mai nebanuite trairi si intimplari care te vor consuma si te vor irosi. Ia sa ne aducem aminte , de exemplu, de Mircea Eliade care in clasa a 8 fiind si-a dat seama de ceea ce inseamna literatura universala , in general, cit de vasta este si ca nu i-ar ajunge timpul ca sa o citeasca , sa se puna la punct si sa fie un bun cunascator,nici in 2 vieti , si atunci a luat hotarirea de a nu mai dormi decit 6 ore pe noapte ca sa aibe timp sa studieze . Si asa a facut de atunci toata viata si se stie cine a ajuns . Asa da consum de energie ! Comparativ cu cel al Salomeei , fica Irodiadei , care era mare dansatoare in epoca si tara ei, plina de frumusete si farmec seducator dar care a sfirsit omorita, balanganidu-si trupul in apele unui riu aproape inghetat, taiata de gheata, spre osinda ei vesnica !
Cu alte cuvinte , revenind la cocret, nu poti duce o viata duala : putin cu Hristos si putin cu lumea lume ! Aceasta este o parere draceasca , un sofism, o amagire cu care ispititorul inseala si vineaza pe aproape toti tinerii si pe cel putin jumatate dintre adulti , sau ca sa continuam comparatiile si pe trei sferturi din crestinii care se afala intro biserica la slujbe . Cum ii inseala pe acesti participanti la slujbe ? F. simplu, observindu-i atent ai putea crede ca in biserica il uibesc pe D.zeu dar dupa ce ies din ea, adica dupa slujba, asa se comporta incit te si miri daca intr-adevar au vreun D.zeu .
Cei ce practica (adica nu doar o cugeta !) ortodoxia stiu insa cu certitudine ca nu pot duce o viata duala de la insusi Hristos care ne-a spus ca nimeni nu poate sluji la doi stapini : lui D.zeu si lui mamona ! De asemenea , tot Hristos ne spune la apocalipsa ca pe cei ,,calduti" in credinta ii va arunca de la sinul sau ! Adica , este pacat sa pierdem acest timp pretios al vietii noastre nededicindu-ne viata cu totul lui Hristos ! Aceasta viata in Hristos este f. boagata in activitati in care sa-ti depui energia (si nu sa ti-o consumi !) si sa ti-o folosesti din ce in ce mai bine ca sa te apropii si mai mult de Hristos . Asa de exemplu, exista arta muzicii psaltice si bizantine in general , a picturii bizantine, a broderiei, goblenului ,sculpturii, arta rugaciunii continue, a caritatii si slujirii aproapelui,si inca multe alte lucruri care au nivel de arta sau lucruri si activitati curente, cotidiene dar savirsite cu Hristos si in Hristos . Cind am spus ,,arta" trebuie sa intelegi o multitudine de activitati la care atit de elevate si de fine pot ajunge (ca de aceea se si nuneste arta !) manifestarile incit nu ai tu atita energie de consumat ca sa ajungi o virtuoasa . Sa nu crezi ca am spus-o in gluma ! Ti-am dat exemple de activitati absolut serioase si performante .
Asadar, de-l voiesti pe Hristos , cauta-ti un duhovnic potrivit pe temperamentul si caracterul tau si pe puterea de nevointe pe care doresti sa o consumi, si incepe sa traiesti eminamente ortodox dedicindu-te uneia sau mai multora din preocuparile duhovnicesti pe care Hristos ti le va scoate inainte !
De voiesti viata lumeasca atunci fa ce crezi tu de cuviinta fara insa a nadajdui in mintuire .
Sa-i parafrazam pe sfintii martiri Brincoveni , pe C-tin Br. care la supliciul lor spunea pt. imbarbatatea copiilor inaintea decapitarii : ,, ... ne-am pierdut toate averile si lucrurile pamintesti , sa nu ne pierdem si sufletul, pe acesta-l mai avem ! " deci parafrazindu-l pe voievod putem spune : nu ne imbogatim in viata aceasta cu nimic de adevaratelea deoarece nimic nu luam cu noi cind adormim fiindca (vorba lui Iov) goi am venit in ea si tot goi vom iesi din ea, dar daca nimic nu cistigam material sa avem grija sa nu ne pierdem sufletul caci atunci este gata si cu mintuirea noastra . Dar cararea mintuirii este tare ingusta si anevoioasa si trebuie multa jertfa pt. aceasta . Dansul, de orice fel nu este regasit printre nevointele mintuitoare !

In concluzie , ceredem ca mult mai potrivit si spre buna rinduiala este sa facem toate cele ale lui Hristos iar pe celelate sa le lasam ! Parca Hristos nu a dansat , nici macar popular ... sau o fi dansat la singura nunta la care a participat (rosturile pt. care a fost prezent la nunta sunt cu totul speciale si nu pt. distractie !) in Cana Galileei ? Totusi nu cred !
Reply With Quote