View Single Post
  #9  
Vechi 01.08.2012, 09:06:40
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit Mergi înapoia mea, că nu cugeți cele ale lui Dumnezeu ci cele ale oamenilor

Citat:
În prealabil postat de iustin10
Intradevar se da multa importanta actului de cult ,cand de fapt,cum bine observi,aceasta e doar nasterea in Hristos,care trebuie sa fie urmata de viata in Hristos.

Doar cine nu stie aceasta ,chiar daca e ortodox , poate cadea in capcana ca a botezat copilul intr-o duminica,si ,cu asta ,si-a facut datoria ,pina la inmormantare,cand iar trebuie sa treaca pe la popa

Aceasta abordare e intens negata de preotii ortodocsi, care stiu si spun mereu ,chiar si in predica de dupa botez,ca acesta e doar inceputul vietii spirituale.

Doar unii credinciosi mai naivi cred asta,dar pozitia BO e diametral opusa
Îmi cer iertare, iustin10, dar am senzația că pur și simplu trăiți într-o realitate paralelă, de fapt este chiar o convingere nu doar o senzație. Sensul botezului este nașterea din Sfântul Spirit, nașterea spirituală a omului prin harul lui Christos. Nu știu ce abordări ați văzut dumneavoastră însă știu ce abordări am văzut și văd eu. Din practica bisericii de fiecare zi ceea ce se vede este că în esență tocmai acest aspect al nașterii spirituale autentice este cel care este călcat în picioare în bor în fiecare zi. Altfel nu aș putea să îmi explic degringolada spirituală existentă în societatea românească și pe care am văzut-o și o văd în fiecare zi. Oamenilor pur și simplu nu le pasă de Christos, de Dumnezeu, de evanghelie, de viață spirituală, de adevăr, de nimic aproape din ceea ce este esențial. Și asta se poate vedea în fiecare zi. Și se vede al naibii de bine. Oamenii sunt pur și simplu interesați de cu totul altceva. Christos este și astăzi la marginea societății, așa zișii creștini ortodocși și azi, poate mai mult ca niciodată, sunt extrem de indiferenți față de Christos, față de Spirit, față de adevăr, față de a'o autentică viață spirituală și morală. Dumneavoastră pur și simplu trăiți într-o realitate paralelă, într-o MINCIUNĂ paralelă cu adevărul.

A ține cont de viața spirituală nu se face doar din gură, domnule iustin10, domnule pretins ortodox care nici măcar nu îți delcari religia. Se face prin fapte de fiecare zi, printr-o grijă și insistență zilnică, săptămânală, anuală, toată viața. Deci PRIN FAPTE. Doar a spune anumite vorbe nu doar că nu au aproape nici o valoare, dar mai mult chiar acest comportament este cel care, sub masca unei așa zise bune voințe, ascunde chiar lipsa de responsabilitate atât a clericilor cât și a mirenilor față de viața spirituală autentică, față de nașterea ei și față de creșterea și dezvoltarea ei.

Citat:
În prealabil postat de iustin10
Ma mira ca si tu crezi acelasi lucru naiv,si il folosesti ca argument,ca si cum chiar ai crede in el. Toti crestinii stiu ca Botezul in Hristos este doar nasterea omului cel nou in Hristos,deci cum ai putut crede ca BO crede altceva?
Văd că aberați în continaure, domnule iustin10. Dacă botezul este nașterea omului cel nou în Christos așa cum susțineți, atunci cum explicați domnule atâta realitate care vă contrazice? Cum poți, domnule, să fii de atâta rea-credință sau de atâta ignoranță? Cum nu vezi că realitatea întreagă te contrazice? Păi dacă lucrurile stau așa cum spui dumneata atunci de ce nu se mai și vede așa zisa naștere din nou? Nu îți dai seama că dumneata contrazici toată Scriptura și toată Tradiția Sfântă a Bisericii? Te rog, trezește-te la realitate, din "beție", și nu mai abera împotriva realității, domnule iustin10.

Citat:
În prealabil postat de iustin10
E propria ta interpreatare ca se da mai multa atentie actului botezului, sprijinita pe ignoranta unor naivi practicanti ortodocsi
E propria mea interpretare? Este dovada de fiecare zi a realității pe care o contești fără absolut nici un drept și fără nici un argument. De fapt se vede foarte clar că numai ritualurile formaliste contează pentru marea majoritate a așa zișilor credincioși ortodocși. Formele, imaginea, aparențele, strălucirile exterioare, nu viața spirituală autentică. Dacă ar mai conta și viața spirituală, asta s-ar mai și vedea, dar dumneata negi cu obstinație realitatea, sau poate pur și simplu ești lipsit de un adevărat discernământ spiritual.

Citat:
În prealabil postat de iustin10
Dar de fapt e o fortare sirerata. Prin ea vrei sa diminuezi importanta tainei Botezului, tocmai pentru ca ea duce la astfel de interpetari naive. Logica ta e stramba.
Logica mea e strâmbă? Păi realitatea este că voi nu aveți nici o logică, sunteți cu totul împotriva logicii Sfintei SCripturi și a Sfintei Tradiții. Voi nici măcar logică strâmbă nu puteți avea, de vreme ce sunteți cvasi complet în afara logicii Sfintei Tradiții a Bisericii. Ați călcat în picioare Sfânta Tradiție pentru a vă pune în loc tradițiile voastre omenești, strămoșești.

Citat:
În prealabil postat de iustin10
Deci doar Taina Botezului asigura nasterea catre viata in Hristos,pentru cei care raman ai lui Hristos.Pentru cecilalti ,Botezul e doar o asteptare ontinua a Domnului,care sta la usa si bate,pina ce acestia se vor intoarce
Domnule, dă-mi voie să îți spun că ești într-o confuzie continuă și neîntreruptă. De asemenea, cum am mai văzut, nu ești în stare să aduci nici măcar un argument din Scriptură sau din Tradiție prin care să îți susții opiniile eronate. Paradigma Bisericii este cu totul alta decât aceea pe care o subînțelegi dumneata. Voi pur și simplu ați schimbat toată ordinea firească a lucrurilor, ați aruncat la gunoi Sfânta Tradiție pentru tradițiile voastre mincinoase, omenești, ați ajuns "să puneți carul înaintea boilor" și să vă mai și lăudați că ați fi mari înțelepți.

Citat:
În prealabil postat de iustin10
De aceea ,daca Botezul a fost facut cum trebuie,macar pentru credinta parintilor si a nasilor, orice suflet pierdut, poate pina la final se va intoarce la Dumnezeu
Poate da sau poate nu. Exact asta este ceea ce ascunde lipsa evidentă de responsabilitate față de lucrurile sfinte și față de viața spirituală.

Citat:
În prealabil postat de iustin10
Taina devine esentiala,chiar daca 90% din cei botezat ulterior ,o perioada a vietii lor,il parasesc pe Hristos.
Domnul iustin10, Taina nu devine esențială ci este esențială. Pe de altă parte, paradigma pe care o invocați dumneavoastră nu este o paradigmă autentică a Bisericii. Este paradigma voastră omenească, este paradigma inventată de voi, care ați aruncat la gunoi Sfânta Tradiție pentru tradițiile voastre omenești. Este lipsa de conștiință și de responsabilitate spirituală mascată sub așa zisa voastră bunăvoință. Sub chipul înțelepciunii voastre prefăcute și false se ascunde profunda dumneavoastră ingoranță și lipsă de responsabilitate. Și văd că mai și încercați să vă justificați. Ceea ce dumneavoastră promovați, pe baza tradițiilor inventate de voi, cei lumești, este ceea ce stă la temelia falimentului spiritual absolut evident al societății românești așa zis ortodoxe.
Reply With Quote