View Single Post
  #525  
Vechi 09.05.2008, 23:07:49
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Pai ti-am raspuns de la inceput Calendarul niceean are ischimeria pe 21 martie la fel ca si BOR iar Bosv dispretuind calendarul niceean are ischimeria pe 8 martie.Eu sunt canonist iar studiul canoanelor l-am inceput pe pidalionul asa numitului mitropolit Silvestru sub indrumare unui anume monah ce avea in Bosv rang de asa zis arhimandri si care se numea Teofilact.Asa ca eu stiu chiar mai bine decat clericii din Bor ce este lipsa de canonicitate a BOSV.Iar in materie de canoane nu-mi plac acei ce umbla cu cioara vopsita si de aceea nu umblu nici eu.Este adevarat ca intre catolici si stilisti ii prefer totusi pe stilisti pt ca sunt schizmatici iar catolicii sunt eretici.Mata ma calomiezi cand afirmi ca denigrez adevarul..Adevarul este ca sfintii parinti de la Niceea au adus ischimeria pe 21 martie!!! galaction cordun nu avea nici necaterisit dreptul de a trasmite de unul singur succesiunea apostolica,pt ca atunci cand a apostat spre stilisti era doar arhiereu onorific,adica nu avea dreptul de a face lucrare arhiereasca decat impreuna cu alt arhiereu al BOR.Asa ca iata cine denigreaza adevarul,cine sustine ca galaction cordun avea dreptul de a transmite succesiunea apostolica.oO asemenea afirmatie este o mare minciuna postata fara nici o jena!Unele din aceste date se gasesc chiar pe site-uri ale unor membrii ai BOSV.Cauta mai intai acolo.Iar daca vrei alta informatie iti spun ca in BOR sunt preoti care slujesc pe ,,vechi'dar sunt in ascultarea fata de sinodul bor.acei sunt preoti avand hirotonie prin succesiune apostolica,dar aceia n-au nici in clin si nici in maneca cu Bosv.Acei preoti sunt recunoscuti si de athos dar nu au nici o legatura cu Slatioara.Mi se pare ca sunt vreo 24 de parohii pe vechi in Bor dar care nu au nici o legatura cu Bosv,in afara de cele din R.Moldova.