View Single Post
  #10  
Vechi 11.11.2009, 12:55:17
laviniag23's Avatar
laviniag23 laviniag23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locaţie: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Sfanta Scriptura spune ca "ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta"... Deci, crestineste, nu avem voie sa ne despartim de persoana cu care ne-am cununat, decat numai in caz de adulter.
Cum vedeti voi asta? Credeti ca orice ar fi, doi oameni, sot si sotie, trebuie sa ramana impreuna, daca nu este vorba de adulter? Chiar daca exista batai, jigniri si o viata petrecuta numai in lacrimi?... Chiar daca in loc de iubire, ajungi sa simti pentru persoana de langa tine indiferenta sau poate mai mult?...
Pot spune ca am fost in pragul unui divort cu doar 1 luna in urma. Ar fi fost pt a 3-a oara cand ne-am fi despartit, eu si sotul meu. De fiecare data a luat-o pe cai gresite, desi eram o familie, noi 2 si fetita noastra. De fiecare data m-am rugat (acatiste, post, mers la biserica) si de fiecare data am reusit sa il aduc pe calea cea buna, sa isi dea seama ca familia e cea mai importanta. Asta s-a intamplat si ultima oara, cand era determinat sa divorteze. Am staruit in rugaciune si, desi lucrurile s-au aranjat, continui sa imi savarsesc canonul si alte rugaciuni; probabil ca doar asa am reusit sa ma apropii mai mult de Dumnezeu, prin aceste incercari. Si mai stiu un lucru pe care obisnuia sa-l spuna Parintele Cleopa: ¨¨ barbatul se poate mantui prin femeia lui si invers¨¨. Cu rabdare toate si Dumnezeu va vedea ravna ta.
Dumnezeu sa ne binecuvinteze pe toti!
Reply With Quote