View Single Post
  #4  
Vechi 11.11.2009, 23:08:23
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Scurte pareri despre vorbirea in limbi:
- trebuie sa fie o vorbire intr-o limba inteleasa de oameni, asa cum au vorbit Sfintii Apostoli.Vezi Faptele Apostolilor cap. 2:1-12. Eu as zice despre mine ca am darul vorbirii in limbi daca m-as trezi intre niste chinezi si as incepe sa le vorbesc pe limba lor, pe inteles;
- nu trebuie sa ai darul vorbirii in limbi pentru a considera ca ai Duhul Sfant (asa cum sustin penticostalii). Darurile Duhului Sfant sunt diferite. "Sunt felurite daruri dar este acelasi Duh" (1 Corinteni 12:4). Si fiecare are un dar spre folosul altuia (vers 7). Apostolul Pavel explica bine acest aspect in 1 Corinteni 12:4-11 si 1 Corinteni 12:28-31.
- vorbirea in alta limba se face in mod ordonat, ca sa se inteleaga (nu la gramada). Vezi 1 Corinteni 14:26-28.


Si atunci ce e? Deci, am auzit cum repeta toti ca istericii, care mai de care mai tare, ca la balamuc "BOTEZ" la infinit, uneori ore in sir... si apoi bolborosesc ceva ce nimeni nu intelege (ce spun eu? uneori incep chiar ei sa "traduca" in romaneste) si cica ii cuprinde o liniste deplina, de nimic nu mai conteaza decat "Domnul", si cu cat "staruiesc" mai mult pentru "Duhul Sfant", dragostea pentru "Domnul" e tot mai mare...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."