View Single Post
  #127  
Vechi 19.02.2014, 09:11:33
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

FOTO VIDEO O tânără din Craiova a fost convinsă de profesorul de religie să se călugărească. Părinții fetei sunt disperați: „Eu cred că a fost racolată“

Iulia Răduț, în vârstă de 25 de ani, din Craiova, a plecat pentru prima dată la mânăstirea din comuna Cârcea la vârsta de 17 ani. Tânăra a fost găsită de părinți în incinta lăcașului de cult îmbrăcată în straie monahale. Atunci au aflat că profesorul de religie a îndemnat-o să se călugărească. „Marian Lucian Cazacu, profesorul de religi, de la Colegiul Național „Ștefan Velovan“, i-a spus că are mir în frunte, iar vocația ei este la mânăstire. Eu eram descris ca satana de profesorul de religie. Fata mea mi-a spus că ea vrea să se călugărească și că nu își dorește o familie. Probabil că așa a fost învățată să se îndepărteze de toată lumea. Eu cred cu tărie că a fost racolată de profesorul de religie care a convins-o să ducă o altă viață. Biserica nu ar trebui să distrugă familii. Noi suntem doi părinți disperați. Unicul nostru copil a ales să trăiască la mânăstire. Când a plecat prima dată de acasă era minoră“, a povestit Ion Răduț, tatăl fetei.

VIDEO




Trăiește de doi ani la Mânăstirea Tismana

Iulia Răduța a încercat să își păcălească părinții făcându-i să creadă că a renunțat la visul ei de a se călugări. A plecat la Timișoara la Facultatea de Psihologie, iar în anul IV a revenit cu tot cu bagaje acasă. Nu a lăsat să observe absolut nimic ce are de gând să facă, însă într-o zi a fugit din nou de acasă. Părinții fetei susțin că au căutat-o zi și nopate, iar după aproximativ o lună au găsit-o la Mânăstirea Tismana. Era îmbrăcată tot în haine monahale și a trecut pe lângă ei ca și cum nu i-ar fi cunoscut. De doi ani nu am mai putut să vorbesc absolut deloc cu ea. „Am reușit atunci să o luăm acasă. După câteva zile am primit și bagajele de la mânăstire, iar geantă printre lucruri am găsit o agendă în care avea trecute toate mesajele primite de la profesorul de religie. Am rămas stupefiat în momentul în care le-am citit. Unu m-a marcat cel mai mult. Nu este normal ca un om care crede în Dumnezeu să scrie așa ceva: „Plecarea la mânăstire echivalează cu moartea…cu tot cu înmormântare cu tot. E o trecere într-o altă viață. Unii o fac mai brusc, iar alții mai bine pregătiți. Alții își propun să o facă, dar ăla cu coarne îi amână sau le schimă planul. Bătălia e mare… miza e mare. E intrare în armat lui Isus Hristos, armata de elită“, a mai povestit Ion Răduț.


Ion Răduț susține că nu a mai vorbita cu fiica lui de doi ani
Marian Lucian Cazacu, profesorul de religie, susține că Iulia și-a ales singură drumul călugăriei. „Este opțiunea ei. Mai bine trebuia să vină bătută acasă de soț. Ea era o persoană care nu se acomoda prea ușor, iar la caracterul ei s-a dovedit asta. Dacă nu îi place și nu se regăsește acolo singură o să vină înapoi. Domne este legată acolo? Poarta la Mânăstirea Tismana este deschisă“, a declarat profesorul de religie.



„Îmi vreau fata înapoi“


Iulia Răduț, în vârstă de 25 de ani, a reușit să fugă din nou pentru a treia oară la mânăstire pe data de 1 mai 2012. Tânăra a rupt legătura cu familia și nu vrea să se mai întoarcă acasă. „Eu îmi vreau fata înapoi. Cred și sunt convinsă că ea ne iubește, dar starețea de la Mânăstirea Tismana nu o lasă să vorbească cu noi decât în prezența ei. Iulia a fost tot timpul un copil cuminte care și-a văzut de treaba ei. Nu era olimpică ca Iulia din București, dar avea la facultate note de la 8 în sus. În fiecare noapte adorm cu ea în gând și visez la ziua în care o voi strânge din nou în brațe. Stareța Antonia de la Mânăstirea Tismana nu o lasă absolut deloc să comunice cu noi“, a spus cu lacrimi în ochi Vasilica Răduț.


Mama Iuliei povestește cu lacrimi în ochi că trăiește un adevărat coșmar
Stareța Antonie de la Mânăstirea Tisman susține că nu are dreptul să o dea pe Iulia afară pe poartă. „Fata își dorește să stea la mânăstire. A avut foarte multe discuții cu părinții, iar de fiecare dată au ajuns să se certe. Nu mai are rost dialogul. Ei nu pot să accepte că manastirile există și această viață“, a precizat Stareța Antonia.
Reply With Quote