Subiect: ce sa cred?
View Single Post
  #5  
Vechi 03.07.2009, 13:45:53
nichiford nichiford is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2009
Mesaje: 1
Implicit Se pare ca e adevarat: a inceput apocalipsa!

Iertati-ma, si Dumnezeu sa va ierte!
Windorin, (nu intentionez sa intru in polemica) toti suntem de acord cu ascultarea, dar la fel de bine toti suntem "oamenii aceluiasi Dumnezeu" si ne supunem acelorasi porunci crestine. Asa ca atunci cand ne ducem la Duhovnicul de la o Sfanta Manastire, cautam altceva decat ceea ce putem gasi la Preotii de lume. Nu cred ca este cazul sa intru in detalii...
Sa ma ierte Dumnezeu, dar aseara au reusit cei din conducerea Bisericii noastre Ortodoxe sa ne uimeasca in doua randuri:
1. "Ochiul magic" de pe TVR1 despre "sfintenia" lui Teodosie si a acolitilor sai, si
2. senzationala stire despre infiintarea "MANASTIRII DUBLU MIXT", ca-n sport... "aducem 5 maicute la Sfanta Manastire Poiana Marului pentru revigorarea obstii!!!" (care nu se spune explicit ca ESTE DINTOTDEAUNA MANASTIRE DE CALUGARI, supranumita pe drept cuvant ATHOSUL DIN MUNTII BUZAULUI.
Ce s-a urmarit prin asta? De ce a trebuit destramata o obste de maicute care era viabila? Nu cumva asa ca si in Dobrogea se pun "ai lor" in locul stramutatilor/destituitilor?
Sau cumva, Preoti ca Macarie, Iustin si multi altii sunt ADEVARATI si asta deranjeaza la nivelul monden al preotimii?!
Preafericite Parinte Daniel, eu ca mirean ce sa mai inteleg? Mai sunteti pe acasa? Ca, Dumnezeu sa-l odihneasca, Tepes nu mai este printre noi...
Reply With Quote