Subiect: femeia necurata
View Single Post
  #418  
Vechi 18.06.2010, 01:24:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Dumnezeu vorbeste prin gura duhovnicului cu noi daca ne rugam cu toata inima si din tot sufletul pentru asta. Este suficient sa simti in adancul fiintei tale ca asa va fi cand spui (plecand spre biserica sa te spovedesti: "Doamne vorbeste-mi si raspunde-mi mie pacatosului/pacatoasei prin intermediul duhovnicului meu, Da Doamne gand bun parintelui meu duhovnic sa ma povatuiasca) si minunea aceasta se va implini.

Nu neg secularizarea societatii de astazi, dar daca nu lasam aceasta realitate sa ne atinga pe noi si relatia noastra cu Dumnezeu nu ne va atinge. Daca-L rugam din tot sufletul sa ne ajute ne va ajuta. Nici o rugaciune nu ramane fara raspuns la Bunul Dumnezeu, trebuie numai credinta sa avem si intelepciune sa acceptam faptul ca nu putem noi sa cunoastem sau sa avem pretentia sa intelegem randuielile Lui pentru noi.

AMIN!
In completarea a ceea ce spui aici, Maria, as vrea sa spuns si eu, ca prea des ii judecam pe preoti chiar pe nedrept. Gandurile acestea de judecata vin singure, necontrolate, si Dumnezeu ne da cate odata si raspuns, ca sa vedem cat de mult gresim.
Ma aflam la Brasov in Saptamana Mare si am mers la spovedit intr-o biserica oarecare, care mi-a iesit in cale. M-am spovedit, apoi au inceput deniile si l-am vazut pe preot iesind din altar cu gura inca plina. Evident l-am judecat, dar imediat mi-am adus aminte ca si pentru mine statuse flamand pana la ora 17, ca si eu sa ma pot spovedi. Si pot sa va spun ca am simtit dupa acea spovedanie ca mi-a cazut o piatra grea de la inima, o greutate pe care o purtam cu mine, fara sa stiu.
Si preotii sunt oameni, ca si noi, dar ce mare bine ne pot face prin iertarea pacatelor.
Reply With Quote